| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si un referat ds PESTII in powerpoint please dau funda pentru cel mai bun referat (sau link)

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Un fisier interesant care sper sa te ajute http://www.didactic.ro/......ra-noastra

| blogula a răspuns:

Pasari
Pasarile vietuiesc in aproape toate habitatele de pe pamant –din zonele inghetate ale Antarticii pana in deserturile aride si chiar in zonele urbane.Strutul, care poate atinge o inaltime de peste 2, 7m si poate cantari 136 de kilograme, este pasarea cea mai mare. Cea mai mica pasare este pasarea colibri, a carei masa corporala este doar de 2, 8 grame.

Reptile
Reptilele traiesc pe pamant de peste 300 de milioane de ani. Exista cateva grupuri de reptile : reptile cu solzi, din care fac parte soparlele, serpii si iguanele din Noua Zeelanda, precum si reptile mari – de exemplu crocodilii, si broastele testoase.Reptilele traiesc in apa sarata, in apa dulce, pe pamant, sub pamant si in copaci.Cameleonii isi schimba culoarea pielii pentru a se camufla sau pentru a comunica.

Amfibieni
Amfibienii se impart in trei mari categorii: amfibieni caeciliane, salamandrele, broastele si broastele raioase.Cand sunt pui, aceste specii traiesc in general in apa; cand ajung la maturitate vietuiesc pe uscat.Amfibienii au sange rece.Isi regleaza temperatura corpurului in functie de mediul inconjurator. Temperatura corpului se poate modifica si prin comportament. Puii de amfibieni se hranesc in alt mod.

Pesti
Peste jumatate din animale vertebrate aflate in prezent in viata sunt pesti. Cel putin 25. 000 de specii de pestii au fost identificate, dar probabil ca mai exista mii de alte specii care raman sa fie descoperite. Exista trei grupuri principale de pesti:pestii ciclostomi (pestii orbi) si tiparii, pestii cartilaginosi (rechinii si calcanii) si pestii ososi sau crosopterigieni(pestii cu inotatoare cu nervuri crosopterigieni si pestii inotatoare cu raze dermice.

Nevertebrate
Doar o fractiune din toate speciile cunoscute – mai putin de 50. 000 – sunt vertebrate, cum ar fi mamiferele, reptilele, amfibienii.Restul sunt nevertebrate, inclusiv buretii, viermii, melcii, paianjenii si insectele.Primele nevertebrate au aparut in oceanele de pe Pamant cu mai mult de 650 de milioane de ani in urma.Deci cu multe milioane de ani inainte sa apara primele vertebrate.Corpurile nevertebratelor sunt de obicei sustinute de un fel de schelet.