| Silviu0101 a întrebat:

Dau funda, aștept multe raspunsuri. Ipoteza: x și y sunt prieteni. X are nevoie de ceva de la y, y știe de asta, dar uita și da acel ceva altcuiva. Acel ceva fiind extrem de important pentru x. Cum vedeți voi situația? Ar trebuie sa mai rămână x prieten cu y sau nu? Faptul că a uitat nu denotă lipsa de interes sau?! Dau funda celui mai sincer răspuns. P.S vorbim de vârste 20+

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prietenia e prietenie dincolo de nevoile materiale. Atât.

| gd001 a răspuns:

Parerea mea e ca daca y a auzit doar o data de nevoia lui x, cu siiguranta nu a dat importanta discutiei si de aceea a dat lui z. Sau a dat inainte ca y sa spuna ca isi doreste si nu mai poate sa o de-a la intors. Sau mai exista si situatia in care la Y i s-a parut mai importanta prietenia cu Z si de aceea a daruit lui acel ceva. In toate cazurile, X ar trebui sa ramana prieten cu Y pentru ca o prietenie nu se bazeaza pe nevoie de lucruri. Faptul ca a uitat nu denota lipsa de interes, uitarea e ceva omenesc. Sper ca am oferit o mana de ajutor si sa iti dai seama ca o prietenie e mai importanta decat un lucru(obiect) si ca niciodata nu poate cineva sa te rasplateasca cu aceeasi moneda.