| MocanuDoru a întrebat:

De ce oamenii buni sunt luați de prosti gen dacă ești prea bun cu o persoana la un moment dat o sa te ia de fraier și îsi va bate joc de bunătatea ta?
De ce o face?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Că omu e făcut să ia cât poate de unde se poate și mulți cresc fără valori în familie și nu știu noțiunea de bun simț. Plus că atunci când un om se dă 100% și știi că e acolo mereu oricând ai nevoie, dacă mai e și genu căruia i s eface asta și acceptă atunci e normal ca ceilați să profite. Și unii sunt exagerați cât se dedică altora, gen da, ești acolo, ajuți omu, da nu exagerat de ajungi să faci mai multe eforturi pentru el decât pentru tine

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca profitorii sant saraci si au bani de tigari in loc sa manance bine zi de zi

| Sofer a răspuns:

Ideea e ca nu trebuie sa fi prea bun cu cineva ca să te ia de prost. Trebuie sa pui niște condiții cand ajuți pe cineva sa arăți ca cu tine nu se joaca nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pe cine ajuți. Ajută un om dar nu-l lăsa să se aboneze la ajutorul tău. Fii mai atent pe cine ajuți data viitoare.winking

| troleibuz a răspuns:

Pentru ca poate.

| aneliram a răspuns:

Asa sunt unele persoane, nu apreciaza ajutorul cuiva, pana nu.l pierd.

| S8N a răspuns:

Pentru ca nu traim in bazme Disney.
In viata reala, bunatatea excesiva e vulnerabilitate, si exista destui oameni care o sa ia avantaj de bunatatea ta, ca asa le e felul.
Si nu uita ca nimeni nu primeste respect daca nu il cere.

| Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc a răspuns:

Pentru că se crede stăpânul tău. (spun din propria experiență)