| ArexuDeea a întrebat:

Dc. primavara dupa dezghet multe drumuri sunt nepracticabile(pline cu multe gropi si deformate)?

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

Explicatia este foarte simpla, din cauza proastei calitati a asfaltului.Asfaltul de-l pun astia pe drumurile noastre este turnat de firma care da cea ma mare spaga, nu de firma care are cel mai bun raport calitate pret. Si cel care da spaga, trebuie sa scoata banii aia de undeva, una dintre modalitati fiind folosirea asfaltului de calitate inferioara. Din cauza temperaturilor scazute din timpul iernii, crapa. Masinile cand trec il faramiteaza, si primavara cand temperatura creste, faramitat fiind se imprastie si apar gropile. Deformarea are cam aceeasi explicatie, numai pe langa calitatea proasta a asfaltului se adauga si temperatura crescuta din timpul verii, plus circulatia masinilor de mare tonaj.

3 răspunsuri:
| Garffield a răspuns:

Geografic: Apa intra in crapaturile din asfalt si le mareste. Nesimtita!

| iiKiduuu a răspuns:

Raspunsul lui Garffield e mult mai bun pentru intrebarea pe care ai pus'o dar asta e.Nu conteaza marimea raspunsului daca el nu corespunde intrebariibig grin

| AndySixx2001 a răspuns:

Si eu am aceeasi tema, eu voi scrie ceea ce a spus Garffield, si sunt curioasa daca are dreptate