| anonim_4396 a întrebat:

De cam o saptamana incoace,cand vin de la scoala tot ma urmareste un tigan(cred ca e tigan pentru ca este de fiecare dara imbracat bine, parul arata bine, se vede pe el ca e curat, o data m-am invartit in cerc si tot dupa mine, as suna la politie dar am doar 14 ani, ce sa fac? Acel om niciodata nu m-a intrebat daca am un ban sau intrebari din astea, pur si simplu ma urmareste

Răspuns Câştigător
| AdrienWH a răspuns:

Salut! Pana a suna la politie, cred ca ar fi bine sa vorbesti cu unul din parinti. Incearca sa vezi daca te mai urmareste cand esti cu un adult. Atunci vei vedea mai bine ce intentii are. Daca esti sigur ca te urmareste, cu asa ceva nu e de gluma. Si indiferent de caz, sa stii ca polita raspunde indiferent de varsta.

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai parinti?
Tu nu poti suna la Politie, dar parintii tai o pot face.
Datoria ta este sa le spui de urgenta parintilor, ca risti sa fii rapit pentru prostitutie ori pedofilie, sau cine stie ce interes are tiganul ala.

| Furnicuta000 a răspuns:

In primul rand asigura-te ca te urmareste si nu e doar o coincidenta ca merge in aceeasi directie la aceeasi ora ca tine. Deci incearca sa o iei pe strazi diferite, sa te invarti in cerc etc. Daca tot te urmareste spune-le parintilor si ei o sa te ajute

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Cu lucruri de acest gen nu este de gluma deci în primul rand anunța-ti părinții și cere-le să te însoțească în drumul spre școală și să te aștepte la ieșirea de la ore.
Încearcă să-i faci o poză, asta va ajuta la identificarea acestui individ.
Încearcă să-i observi trăsăturile feței și fizice, atenție fără a te apropia!
Încearcă să fii mereu însoțit, chiar și de colegi.
Sunați un părinte sau o persoană adultă de încredere atunci când ești urmărit, spune-le că ești urmărit, comunică adresa sau numele străzii unde te afli și stai la telefon până ajungi acasă.
Instaleaza-ti pe telefon aplicații de tip tracking
https://www.google.com/......ps?/search
Fii vigilent!

| Patrick111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi,asa o sa incerc sa fac!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Spunele părinților tăi urgent si mergi la poliție repede