| anonimguy3 a întrebat:

De cand am inceput anul scolar (clasa 8 etc nu vrea raspunsuri cu sunt prea mic si etc, vreau serioase) m-am indragostit foarte tare de o colega de clasa, dar practic fac o comparatie simpla si la obiect: eu sunt prieten cu timiditatea si dusman cu VIRGULA curajul. I mean eu am tupeu si alea alea, dar cand e vorba sa vorbesc cu ea sau sa incerc sa ii spun ce simt ma blochez efectiv, se blocheaza windowsu nu stiu cum sa fac sa nu imi mai fie rusine in preajma ei.

Eu deja i-am spus ca o plac, dar parca vreau sa ne mai cunoastem si altele, iar ea inca nu mi-a spus daca simte la fel si cand vreau sa o invit in oras sa mai vorbim despre noi, MA BLOCHEZ! Ea parca a dat niste semne ca ma place si ea, dar nu-s sigur si vreau sa aflu, dar cum am zis mi se blocheaza windowsu ca ultimu prost. -_-

Am ajuns asa de rau incat in seara de anul nou vreau sa imi pun dorinta sa imi fac mai mult curaj cu ea. Cum sa scap de timiditatea asta care ma sufoca, chiar imi place de ea si cred ca si ei ii place de mine, dar same time am uitat sa zic, si ea parca i-ar fi rusine sa intre in vorba cu mine, DESI MENTIONEZ ca noi in alti ani eram gen fratii din alte mame, vorbeam intruna, glumeam ne distram si acuma de cand i-am zis ca o plac numai ma prea baga inseama. What does this mean? sad Adica incearca sa se bage inseama dar cu greu, si eu sunt cam la fel ca ea. -__-

HELP PLS! FUNDA OFC!

8 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Sunteti doi copii timizi carora va place unul de celalalt si nu stiti cumsa va manifestati. Daca vezi ca si ea e la fel, singura cale sa iti invingi timiditatea este sa iti impui acest lucru din tot sufletul. Du-te la ea si invit-o undeva sau eventual scrie-i un biletel prin care ii dai o intalnire. Dupa ce sunteti doar voi doi o sa fi emai simplu sa discutati, sa ii spui ca o placi si ca ai vrea ceva mai mult. fii sincer si spune-i si de faptul ca iti este putin rusine de situatia in care sunteti si nu prea stii cum sa procedezi. Intreab-o daca ar fi de acord sa va invingeti timiditatea impreuna si poate sa incepeti o poveste draguta de dragoste happy

| anonimguy3 explică (pentru frostxtq):

Faza cu scrisoare e... nu stiu zici ca mi-e frica de baubau... Si ai perfecta dreptate cand suntem singuri, parca imi sare curajul din piept si as vrea sa ii spun ce simt, dar cum vine cineva stop si pauza m-am blocat -_-

Si sincer inca nu stiu de ce nu se mai baga inseama cu mine de cand i-am spus ca o plac sad, cum am spus noi inainte de faza asta eram gen fratii din alte mame. sad

| frostxtq a răspuns (pentru anonimguy3):

Probabil ii este rusine pentru ca nu stie sa se comporte intr-o situatie de genul asta, poate nu a mai avut prieten ca sa stie ce e de facut si atunci bate in retragere chiar daca te place. Nu ai de ce sa iti fie frica, daca ati fost asa buni prieteni nu exista niciun motiv sa te blochezi. E doar un bilet, nu trebuie sa ii scrii romane de dragoste. Ii spui atat "As vrea sa ne vedem daca poti. Trebuie sa vorbesc ceva cu tine. Te rog" atat. Serios si frumos. Daca nu prin biletel (va trebui sa il predai personal si poate iar te blochezi) atunci incearca printr-un sms sau un mesaj pe facebook, stabiliti cand si unde va vedeti, undeva sa fiti doar voi doi si e de ajuns sa o imbratisezi daca nu poti sa vorbesti. Totul va decurge de la sine pe urma.happy

| anonimguy3 explică (pentru frostxtq):

A mai avut prieten stai chill nu e timida ca nu a mai avut prieten, altul trebuie sa fie motivul... straight face

| frostxtq a răspuns (pentru anonimguy3):

Atunci singura modalitate de a afla care este motivul este sa o intrebi. Poate nu vrea sa formati un cuplu pentru a nu strica relatia de prietenie dintre voi, nu o sa mai fiti ca fratii daca sunteti un cuplu. Fa-ti curaj si abordeaz-o cumva. Lasa toate emotiile astea sa iasa la suprafata, te vei simtii mai bine cand vei stii un lucru sigur (dupa ce vei vorbii cu ea). Chiar daca poate nu o sa fie cel asteptat de tine, macar o sa stai linistit ca ai incercat.

| anonimguy3 explică (pentru frostxtq):

Well cred ca ai dreptate, trebuie sa imi fac curaj! Dar as prefera sa fie doar un final acela find cel pe care il vreau eu. sad

| frostxtq a răspuns (pentru anonimguy3):

Asta e riscul, faptul ca nu stii ce o sa urmeze. E palpitant

| anonimguy3 explică (pentru frostxtq):

No it isn't at all, not when we talk about love. straight face