| Lexy_8521 a întrebat:

De cateva zile am un furunc langa spranceana si din cauza lui mi sa umflat pleoapa de la ochi si se cunoaste. am fost la doctor dar a zis ca trece peste cateva zile dar peste 1 zi incepe scoala vi nu vreauu sa ma duc asa. daca puteti sa ma ajutati cum sa scap mai repede de problema sau macar sa nu mai fie umflat. dau fundita

3 răspunsuri:
| LoveAngel223 a răspuns:

Specialistii recomanda pacientilor o serie de masuri ce, corect aplicate, pot sa amelioreze simptomatologia locala si pot favoriza procesul de vindecare:
- Aplicarea locala de comprese calde si introducerea furunculului in apa calda. Astfel se va diminua durerea si se favorizeaza acumularea puroiului spre suprafata zonei tumefiate. Dupa ce furunculul dezvolta zona superficiala de puroi, prin contactul repetat cu apa se grabeste fistulizarea. Aceasta se produce in aproximativ 10 zile de la aparitia infectiei. Compresele calde se pot realiza prin introducerea unei bucati de material textil (de preferinta bumbac - datorita proprietatilor absorbante) in apa calda si apoi stoarcerea excesului de apa. Astfel compresa se aplica local, prin tamponare delicata.
- Folosirea pentru igiena locala a unui sapun antibacterian. Acest sfat este util in special dupa ce furunculul a fistulizat si puroiul a fost eliminat. De asemenea, se pot aplica pe zona restanta diverse unguente si creme cu proprietati antibacteriene si apoi un bandaj steril. Zona infectata trebuie spalata de 2-3 ori/zi, dezinfectata corespunzator si acoperita cu comprese calde pana se vindeca.
- Nu se recomanda inteparea furunculului cu un ac sau agresarea lui in orice alt fel. De obicei, astfel de proceduri nu fac decat sa suprainfecteze furunculul, agravand afectiunea. Tratamentul devine mai complicat, iar procesul de vindecare mai anevoios.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Buna sper sa te ajut, dar trebuie sa aci ceea ce iti spun eu:
-fa-ti un ceai de musetel
-inmoaie putina vata in ceai si da la ochi. lasa-l sa fie cat de cat fierbinte nu incerca sa-l spargi ca o sa te usture si daca nu scoti toata infectia se face la loc, eu am avot peste 10 si stiu ce trebuie sa faci. daca nu era la ochi, ci in alta parte a corpului il spargeam si se trecea. Astea apar de l infectia in sange sau mizerie(ex.mananci cu maini mudrare, nu te speli pe maini et.) sper ca te-am ajutat.

| Muntean_Iulian_1995 a răspuns:

Cum ai rezolvat?