| Bogdannn2004 a întrebat:

De cativa zile nu mai pot sa dorm, am 15 ani si m-a luat un fel de depresie.Mama si tata nu m-au vrut de la varsta de 5 luni, m-au lasat la bunici sa ma creasca ei, acum locuiesc la Pitesti au mai facut 2 copii si au zis ca nu ma considera copilul lor, numai pe aia mici.Si am o chestie in minte, vad alti copii cu parintii si effectiv si seara si in somn plang, nu mai pot sa-mi scot din cap imaginea cu ceilalti copii cu parintii cum se imbratiseaza, il pupa pe copil pe cap si asa mai departe, simt ca-mi lipseste afectiunea parintilor.

Răspuns Apreciat de Editori
| Marbea a răspuns:

Varsta adolescentei este cea mai provocatoare si dificila. Abia acum se intreaba de ce eu, de ce eu nu am, isi cauta drumul in viata si mai mult nu stiu ce vor. Dureaza cam pana la 17-18 ani. Incearca sa treci peste, ti-as spune si eu sa-ti rasfrangi iubirea catre bunici care ti-au fost ca niste parinti dar stiu ca creierul refuza sa conceapa, toti vrem si ne laudam cat suntem copii cu parintii nostri tineri si frumosi. Bunicii au altfel de dragoste dar faptul ca te-au crescut de mic sunt ca si parintii tai. Indreapta-ti toata dragostea asupra lor, citeste mult si invata si vei trece de aceasta perioada. Este greu de acceptat dar infrunta trecutul si priveste doar inainte! Fa ce depinde de tine si nu astepta nimic de la altii, viitorul e doar in mainile tale!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-ti rasfrangi dragostea asupra bunicilor, care te-au crescut cu mare drag si iubire, ca pe propiul lor copilas?
Este acelasi lucru!
Dragostea lor conteaza la fel de mult ca a parintilor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| sylarbc a răspuns:

Eu as da orice sa am macar bunici...asa cum parintii tai nu te apreciaza...asa nu iti apreciezi tu bunicii, da-le lor iubirea pe care o ai in tine.Fa tot posibilul sa ajungi un om realizat spiritual, mental si profesional iar in acel moment parintii tai vor realiza ce au pierdut.Iar cand se va intampla asta, spune-le ca singuri parinti pe care ii cunosti sunt bunicii tai