| anonim_4396 a întrebat:

De ce am impresia ca am boli mintale? Pana acum am vreo 6 boli mintale DUPA PAREREA MEA care probabil e gresita... faza e ca eu caut simptomele a multor boli mintale si ma regasesc perfect in unele.Voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate pentru ca esti ipohondru.
Ai fost la medic sa te evalueze psihatric?

| deeeaqq a răspuns:

Dacă gândeşti aşa îţi spun sigur că ai o boală mintală.

| Delcatty a răspuns:

Asta se intampla cand iti cauti simptomele pe internet si dai prea multa importanta. Ele au doar rol de orientare, nu iti poti pune un diagnostic dupa acestea.
Multe simptome sunt caracteristice bolilor mentale, tulburarilor de personalitate, dar si anumitor tipuri de caracter sau simple efecte ale activitatilor fizice. De exemplu, poti avea probleme cu somnul de la depresie sau daca bei prea multa cafea/te extenuezi.
Pana nu mergi la un medic sa iti faci anamneza si eventual sa iti puna un diagnostic, daca e nevoie, las-o balta. Risti sa dai in ipohondrie.

| zuppyby a răspuns:

In primul rand ce varsta ai? In general petreci mult timp singur?
Simptome adica...te comporti urat, vb urat, esti agitat mai mereu, nu poti dormi noaptea...ce faci? Sfatul meu du-te la un pshiholog, sa nu-ti fie rusine ca te duci la pshiholog si eu merg cand simt ca sunt prea agitata, prea incarcata emotional

| ionutB0090987 a răspuns (pentru zuppyby):

Am 14 ani, da imi petrec mai tot timpul singur
si da nu pot sa dorm noaptea, vb urat, sunt agitat.
da, cred ca ai dreptate

| zuppyby a răspuns (pentru ionutB0090987):

Parintii stiu ce presupui tu? ...vei merge la pshiholog?