| George0508 a întrebat:

De ce am impresia ca toată lumea e suparata pe mine sau ca suntem certați? De exemplu dacă nu sunt salutat pe strada imi vine in minte gândul ca e supărat/ă pe mine. Uneori mă gândesc ca nu o sa am prieteni și tot felul de chestii de negative

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Iti prelucrezi caracterul, iti directionezi gandurile spre scopuri pozitive bine conturate. Cu cat mai mult cresti, realizezi ca pentru unele situatii negative, pentru unele persoane neimportante, nu merita nici o clipa sa pierzi din viata ta pretioasa. Asa ai timp sa te autodezvolti. Comunica cu oameni, invata de la cei, cere sfaturi si ajutor si intoarce-le cat poti. Doar in felul asta tu crezi, creste si increderea in sine si se dezvolta relatiile cu oamenii.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asta e în general modul în care funcționează creieru, cam toți gândesc așa, mai greu și cu mai mult antrenament îl faci să gândească spre direcția pozitivă, dar nu-i imposibil. Pur și simplu reprimă gândurile astea, analizează situația și încearcă să găsești doar soluții și alternative pozitive, o să te ajute mult și la starea generală, pentru că reprimi odată cu gândirea negativă și sentimentele de dezamăgire, neîncredere în sine, tristețe etc.

| MPersephone a răspuns:

Pentru ca nu ai incredere in sine deloc.

| George0508 explică (pentru MPersephone):

Și ce as putea face sa o încredere de sine mai mare?

| George0508 explică (pentru MPersephone):

Și ce as putea face sa am o încredere de sine mai mare?

| MPersephone a răspuns (pentru George0508):

Iti prelucrezi caracterul, iti directionezi gandurile spre scopuri pozitive bine conturate. Cu cat mai mult cresti, realizezi ca pentru unele situatii negative, pentru unele persoane neimportante, nu merita nici o clipa sa pierzi din viata ta pretioasa. Asa ai timp sa te autodezvolti. Comunica cu oameni, invata de la cei, cere sfaturi si ajutor si intoarce-le cat poti. Doar in felul asta tu crezi, creste si increderea in sine si se dezvolta relatiile cu oamenii.

| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Rar sa numesti pe cineva,, prieten''. Pana la urma prieten e ala care te ajuta la greu, te sustine. Nu ala care sta cu tine doar pentru ca ai bani, sau sa obtina ceva, pe interes. Daca ei nu dau macar un amarat de buna sau salut iti dai si tu seama de ce mult tine la tine. Cand esti in viata toata lumea te judeca, iar cand mori vai ce om bun ai fost.