| anonim_4396 a întrebat:

De ce aveti impresia ca daca cineva e bataus e prost? Adica de ce bataia e vazuta ca ceva rau?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Atacul este instinctul primar la animale. Nu inseamna ca sunt mai putin inteligente decat batausii.

| Andreeush a răspuns:

Dar cum ai vrea să fie văzută bătaia? Ca pe ceva bun?
Unii sunt obișnuiți să rezolve totul cu bătaie, însă genul ăsta de persoane nu au nici măcar un pic de respect. Genul ăsta de persoane trebuie ignorate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este impresie ci certitudine.

O persoana nu are cum sa fie altfel decat jalnica, inferioara, proasta si incapabila sa solutioneze o problema in mod civilizat daca recurge la bataie si este o adevarata scursura daca o provoaca doar de dragul distractiei.

Da, sunt prosti pentru ca nu se gandesc la repercursiuni. Ala poate sa cada, sa se loveasca cu capul de ceva si nici sa se mai ridice, poate sa aiba arme asupra lui si sa nu te mai ridici tu, poti face puscarie, ai lui se pot razbuna pe cei apropiati tie etc. Merita?

Sunt situatii in care nu ai cum sa te intelegi cu persoana respectiva si cel mai sanatos e sa fugi decat sa risti niste coaste rupte, o sticla-n cap etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce fel de intrebare e asta? cu bataia e ceva rau?
daca te bat eu pe tine, crezi ca e un lucru rau sau bun?
dar daca bati tu pe altcineva? crezi ca faci un lucru bun sau rau?

| Csander a răspuns:

Pentru ca dai dovada ca esti necivilizat, ai lipsa de respect iar mintea iti e ingusta neputand sa gandesti situatia si altfel.