| Excalibur09 a întrebat:

De ce "Black Lives Matter" si nu "All Lives Matter"?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Explicatia acceptata de majoritatea ar fi ca persoana ucisa de respectivul politist american era de culoare.Si ca nu ar fi fost primul om ucis din cauza rasismului asupra oamenilor negri.Cu toate astea, negrii sunt mai ceva ca niste copii mici.Desi au cel putin la fel de multe drepturi in America cum au albii, la orice mica problema arunca pe rasism, apoi fac proteste violente, ucid, distrug si vandalizeaza. In America rasismul nu este asa puternic cum spun cativa negrii de acolo.Lumea nu-i ocoleste pe strada, nu-i impusca in cap cand intra in magazine ca la 1700.Au fost luate sute de interviuri ale negrilor si multi dintre ei au spus ca nu s-au lovit niciodata de aceasta problema a rasismului. Treaba este ca anumite grupuri ale negrilor din America nu isi vad de treaba lor.Trafic de arme,droguri,carne vie,jafuri, violuri, furturi, agresiuni fizice, spalare de bani. Daca o buna parte din ei asta fac, lumea ii percepe ca atare. Ii poti compara cu tiganii de la noi.Doar ca la un alt nivel. Asa si negrii ''nostri'', sunt cativa care nu isi vad de treaba lor, fura, se bat, se impusca iar oamenii ii trateaza in consecinta.Desi au la fel de multe drepturi ca si noi, poate chiar mai multe in unele cazuri, nu vezi romanii sa alerge tiganii cu tortele pe strada.Anyway,daca George Floyd ar fi fost un alb sau un asiatic, cel mai probabil protestele nu ar fi avut loc iar noi nici nu auzeam de stirea respectiva.Pentru ca ce sa vezi, nu este primul mort de mana politistului Derek.Acesta a mai ucis si albi.S-a auzit ceva? Nu. Daca nu este ucis un caine sau un negru, nu iese scandal la ei.

44 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ți se pare că pe tine te-a persecutat vreodată cineva fiind alb? logic că ei sunt evidențiați pentru că ei sunt cei discrimanați și acum dar mai ales în trecut, sau am uitat complet de sclavie?
Mă doare creieru când citesc inepțiile alea ale lui sadrian, sper că doar era o tentativă de glumă

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns (pentru Excalibur09):

Când o să fie omorât și un alb fără motiv la fel o să se revolte lumea. nu pot să cred că am ajuns în momentu în care să văd oameni albi plângându-se că sunt discriminați pe lângă negri wtf. nu-i ridică nimeni în slăvi și n-a zis nimic că doar viața lor contează, dacă aia ați dedus din tot ce se întâmplă e strict problema voastră. sunteți ca feministele alea exagerate care se ofensează din toate rahaturile

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Nu era glumă deloc.
De ce sunt albii vinovați acum de ceea ce au făcut strămoșii lor sudiști pe plantații cu negrii?
Atunci era considerat moral să exploatezi pe negri dacă aveau statut de sclavi.
De ce trebuie să se interpreteze uciderea unui negru ca fiind ceva mult mai grav doar fiindcă acela era negru? De ce trebuie dacă sunt negru să îl urăsc pe alb fiindcă a făcut ceva acum două secole rasei mele? Cum crezi că demonstrațiile de stradă cu violențe pot schimba sentimentele și atitudinile rasiste a unei pături albe extremiste? Cum să îmi schimb atitudinea față de negri când ies cu brațele pline de haine și produse din magazine cu geamuri sparte de ei înșiși? Nu glumesc deloc. Pe mine să nu mă doară creierul, numai pe tine?

| Adry05 a răspuns (pentru Excalibur09):

Ok laughing) se vede de unde vine gândirea asta acum. M-ai convins că n-am cu cine dialoga, ai fi în stare să te ofensezi și dacă s-ar pune o muscă pe tine că ai zice că te consideră un rahat. Cu oameni de ăștia nu-mi pierd timpul, trebuia să te miros și evit din prima, greșeala mea dar nu mi-o mai repet.

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

Ok crezi ce vrei, bagă-te și într-o gaură de vreo 10 m să nu vină negri să-ți fure și ție din casă. am experiența dialogurilor cu tine care n-ajung la nimic și am chestii mai bune de făctu cu timpul meu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Așa să fie te ignor chiar acum, ca să nu te și să mă mai deranjezi. Îți urez până atunci să îți ia țigăncile din buzunar mobilul de bunăvoie, prin înșelăciune și hipnoză cum am pățit eu, și o nevastă blondă care să îți nască un copil negru, dacă îi iubești așa de tare.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Excalibur09):

M-ai convins că n-am cu cine dialoga.
Așa face Adry05. Nici cu mine nu are ce dialoga. El numește ceea ce face dialog. Din partea mea, o să dialogheze de acum singur,

| siriusblack98 a răspuns (pentru Adry05):

''ți se pare că pe tine te-a persecutat vreodată cineva fiind alb?'' strict pe treaba asta as vrea sa zic ca DA! La nivel global exista discriminare si asupra albilor fie din cauza prezentei acestora intr-o tara cu populatie preponderent de culoare, fie din cauza nationalitatii. Spre exemplu noi ca romani suntem discriminati oriunde am merge in Europa.Rusii de asemenea sunt discriminati pe tot continentul Americii.Si alte culori/rase de oameni care nu-s nergi sunt discriminati.Latino-americanii; chinezii.Iar asta este tot o forma a rasismului.Iar pentru ''suntserios'', Indiferent ca o persoana sau grup de persoane este jignit/a pe baza culorii sau a nationalitatii, se numeste tot rasism. Xenofobia este o subcategorie a rasismului. Sau mai bine zis, rasism spus altfel.

| Adry05 a răspuns (pentru siriusblack98):

Am zis ca alb, nu ca român. e o diferență laughing voiam să zic că spre deosebire de un negru tu o să fii mereu mai priveligiat ca alb

| ZarzarăCruduță a răspuns (pentru Adry05):

Politia e problema lor, si albi sunt omoarati aiurea si politisti negri omoara albi si tot asa
https://www.statista.com/......e-by-race/
Si negri au tinut negri in sclavie ca asa se facea pe atunci despre asta nu le place sa vorbeasca. Ca feministele aela exagerate sunt astia cu BLM ca DAH AU INCEPUT SA BANEZE FILME VECHI SI SA DISTRUGA STATUI, SA STEARGA ISTORIA PENTRU CA NU LE PLACE LOR

| siriusblack98 a răspuns (pentru Adry05):

Romanii sunt albi. Puteam sa zic si de unguri/nemti/bulgari, puteam sa nu mentionez nici o nationalitate anume, ca nu avea vreo importanta. Exemplul a fost de oameni albi discriminati. Orice alb ca si orice negru este discriminat fie din cauza nationalitatii fie din cauza culorii daca ajunge intr-o tara/oras/cartier cu populatie preponderent de culoare. Facand o mica paranteza, stii ca negrii se discrimineaza intre ei din simplul fapt al regiunii de provenienta?! Ala din Somalia ''nu-i este egal'' celui din Brooklyn. Sau mai stii ca se discrimineaza intre ei atunci cand unul dintre partenerii unui negru este alb/asiatic/latin?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca albii nu au fost persecutați de alte rase pana acum pe motiv de culoare a pielii

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

E nu.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Mna, poti sa lasi nsite exemple ca eu nu-s asa bun la istorie.

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu esti asa de bun la istorie, nu mai face astfel de afirmatii.
Vezi ca rasismul nu se refera doar la culoarea pielii.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Poti sa ma corectezi cu exemple... astept

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Inseamna ca aveam asteptari prea mari de la tine, credeam ca te duce capul. Uite cel mai evident exemplu: Esti roman si te duci intr-o tara straina, din Europa. Vei avea parte de priviri urate atunci cand vei spune ca esti roman, mai ales daca te duci in magazine scumpe.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Ala nu e rasism.
Confunzi xenovobia cu rasismul si incerci sa pari inteligent cu fraze de genul "aveam asteptari prea mari de la tine"
Plus xebnofobia de care da tu exemplu acolo se intampla intre albi si albi. Eu am zis clar in primul meu raspuns "Pentru ca albii nu au fost persecutați de alte rase ". De cand nemtii sunt alta rasa decat noi?

Fii pe subiect daca ai ceva de zis.

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Nu confund nimic. Rasismul include si xenofobia. Ia citeste-i definitia mai atent. S-a modificat definitia acestui cuvant foarte mult in ultimii ani, s-au adaugat multe in cuprinsul ei, a aborbit multe alte acte, considerate antisemite, xenofobe etc. Sunt destule tari in care daca te duci, negri se vor uita urat la tine pentru ca esti alb. Nu mai face pe nestiutorul, sunt sigur ca stii foarte bine. Sunt atatea cartiere in America, unde daca esti alb si iesi noaptea pe strada, risti mult mai mult decat daca a-i fi de culoare.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

RASÍSM s. n. Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane.

Credeam ca esti pe subiect cand ai inceput sa ma contrazici...

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

"Sunt atatea cartiere in America, unde daca esti alb si iesi noaptea pe strada, risti mult mai mult decat daca a-i fi de culoare."

Asta nu inseamna persecutia rasei albe de catre rasa neagra.

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Si tu te uiti in dex? laughing
Acum cati ani a fost data definitia asta si de catre ce dictionar? Ca apar vreo 20 pe dex online. Eu zic sa te interesezi mai mult, momentan doar te faci de ras.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Atat ai de zi? Niciun argument, niciun exemplu nimic? Doar ca nu e bun dex ul ca nu e de acord cu tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si ce invalideaza xenofobia ca fiind rasism din ce ai citat tu?

Prejudice, discrimination, or antagonism directed against a person or people on the basis of their membership of a particular racial or ethnic group, typically one that is a minority or marginalized.

https://www.lexico.com/definition/racism conform oxford dictionary

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu roman daca te duci la Londra ti se schimba rasa sau devii brusc etnic minoritar? Sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai eu roman sunt aceeasi rasa cu un britanic?
Rasa inseamna exclusiv culoare?
Eu cu un chinez sunt aceeasi rasa?
Dar brunetii sunt aceeasi rasa cu albii?(evident, da, dar pe logica ta nu ar fi)
Dar tu cu Florin Salam sunteti aceeasi rasa?

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Devii minoritar.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Argumente la discuție tot nu ai gasit nu?

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am dat destule, dar faci pe prostul.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Un argument legat de xenofobie nu are nicio legătură cu persecutia rasei albe. Astept inca...

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

"Sunt destule tari in care daca te duci, negri se vor uita urat la tine pentru ca esti alb. "
Citeste mai atent ce scriu. Din asta reies si sanse mai mici la angajare si multe altele.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Nu ai inteles nimic din discutia de pana acum. Sa iti explic. Toata treaba a plecat de la faptul ca tu m ai contrazis cand a zis ca rasa alba nu a fost niciodata persecutata de alte rase. Faptul ca se uita 2 negri urat la tine pe strada nu inseamna ca e rasa persecutata. Si nu, in tarile africane sa fii alb nu e un dezavantaj in a gasi de munca. Vezi africa de sud cea mai dezvoltata tara africana, unde albii sunt doar 7% dintr-o populatie de 60 milioane si tot ei conduc marile companii si politica. Nu imi mai zi tu mie ca rasa alba e defavorizata... Nu a fost niciodata

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dat si tu fix exemplul de apartheid. Scrii doar ce iti convine si ignori orice argument iti dau. Esti penibil.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Pt ca e fix cel mai relevant exemplu de dominatie a rase albei asupra celorlalte chiar in continentul lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ia hai sa mergem noi pana in Africa de Sud sa ne masuram p*lile cu negrii si o sa vezi ce defavorizati sintem de fapt...winking

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uite asta e un exemplu corect.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să aibă negroteii scuză când sparg vitrine și jefuiesc magazinele la răzmeriță.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O manipulare de toata jena. Mai da-i in sange cu ciorile lor.

| aXy99 a răspuns:

Pentru ca-s rasisti.

Răspuns utilizator avertizat