| Problematicul9106 a întrebat:

De ce copiii se taie pe maini. In general aia de 13 ani si eu am 13 dar nu m-am taiat deoarece mi se pare o mare prostie si nu rezolvi absolut nimic, doar iti faci rau..asta e parerea mea. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Fabyana307 a răspuns:

Asa este, ai dreptate! Este o mare prostie, dar lucrul asta o fac persoanele care sunt mai deprimate si vad viata ca pe ceva urât. Acele persoane se taie dar după ce trece problema si tăieturile, raman cu cicatrici toata viata, si nu e atât de plăcut ca la 30 de ani sa ai mana plina de cicatrici.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Eu aveam o prietenă care se tăia pe mâini de fiecare dată când se certa cu iubitul ei.
Ea spunea că ăla era modul ei de se calma însă a rămas cu cicatrici care nu i-au trecut niciodată.
Din păcate sunt persoane care nu se gândesc la răul pe care și-l fac.

| alina2k18 a răspuns:

La varsta aceea cred ca impresioneaza pe cineva cu acest gest sau acest gest este dat de un anumit comportament specific unei afectiuni NETRATATE ce implica si autovatamarea.

| ywar a răspuns:

Ca sunt fara de Dumnezeu. omul fara de Dumnezeu devine o fiara si o ia razna.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Genul ala de copii au nevoie de ajutor urgent! poate sunt abuzati si duc o viata nasoala!

| devilshelp a răspuns:

Pentru ca la varsta aia trec prin schimbari care li se par majore. Iar de obicei cand incepe unul, o fac toti, deci e mai mult ceva pentru atentie. Normal, mai sunt si persoane care chiar au probleme si o fac pentru alte motive, dar la 13 ani nu se poate spune ca are probleme serioase (sunt si cazuri speciale, dar rare)