| TEODORAsweet a întrebat:

de ce este basmul greunceanu de petre ispirescu un basm?
funda

1 răspuns:
| alelale a răspuns:

Basmul este o specie a genului epic in care intamplari reale, obisnuite se impletesc cu intamplari rare, neobisnuite, fabuloase.personajele basmului au puteri supranaturale reprezentand binele si raul.(frumusetea,inteligenta,bunatatea,forta bruta, rautatea, egoismul).Din confruntarea felor doua forte binele iese invingator mereu.
basmul respecta anumite formule epice de introducere:a fost odata ca niciodata.formule medianede tipul: si-nainte cu povestea ca de-aicea mult mai este
formula finala:si incalecai pe-o sa si v-am spus povestea asa