| elenacat a întrebat:

De ce este intelegere in public ca pedepsele corporale de la parinti trebuiau interzise iar pedepsele sufletesti nu? Adica sa aiba voie sa imi interzica sa ies din casa, sa imi confiste telefonul si toate altele legale care te face sa suferi si nu cred ca mai putin ca o curea la fund care se termina intr-un minut si gata. Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai 16 ani. Nu sunt chiar de acord cu o curea la fund. Dar crede-ma ca este binevenită cateodata. Spui doar ce te deranjeaza pe tine, confiscarea telefonului si etc. Peste multi ani vei vedea ca educatia parintilor iti va lipsi.
Iti spun din experienta, am baiat de 32 de ani. Si recunosc, de multe ori ii mai aplicam cate o curea la fund. Si acum este la casa lui, fara sa o ia pe alaturi cu toate prostiile din ziua de azi.

| elenacat explică (pentru darrio2007):

Pai, spui ca nu esti de acord cu folosirea curelei dar ai aplicato de multe ori pa baiat, cum sa inteleg asta? eu cred ca nu trebui dat pedepse deloc, dar daca totusi nu am incotro, nu vad cum legia asta chiar ma apara daca taicamiu imi poate aplica altele mai rele. eu zic asa, scoateti din lege toate pedepsele, sau lasati si cureaua si gata si dacim mie dreptu sa aleg.

| suntserios a răspuns (pentru elenacat):

Ce pedeapsa e aia in care tu alegi? Lool.
Pedepsele fara violența sunt cele mai bune pentru educație.

| darrio2007 a răspuns (pentru elenacat):

Daca ati alege voi, cu gandirea tinerilor de azi, multi ar lua-o pe cai gresite.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca pe un copil il doare mai mult sa-i iei jucaria favoritam, telefonul l sau iestul afara decat sa-i tragi o palma la fund si cum aastai mici sunt smecheri si mint sau se prefac, atunci este mai bien sa aplicam pedeapsa cu luatul obetelor dragi sau inchisul in casa, ca s ainteleaga ca NU au voie sa faca ceea ce li s-a interzis.

Ma rog, multi copii sunt incapabili sa intelega ce nu au voie sau sa minta si sa se ascunda, dar toti copii raspund la aceste pedepse care le afecteaza placerile; lipsa telefonului, lipsa computerului, joaca online sau iesitul afara, cand nu au incotro si se cumintesc.

| AdioTPU a răspuns:

Pedepsele aplicate constructiv, dacă pot să-i zic așa, au rolul de a îndrepta, de a nu ne lasă să ne abatem de la calea dreaptă. Dacă nu le-am aplica, copiii noștrii ar crede că e ok ceea ce fac și ar continua sa greșească.

| 199onur7 a răspuns:

Trebuie sa fi cu Adevărat mason să-ți lovești un copil indiferent ca este inima din inima ta sange din sangele tau poate fi si copilul altcuiva tot un copil este nu poți frate nu ai cum sa lovești un copil eu ca cand sunt pe lumea asta nu am ridicat mâna niciodată la un copil mai bine ma lovește masina si mor da sa ridici mâna la un copil trebuie sa fi un om de nimic un sadic un mason Adevărat sa faci asta copii nu trebuie bătuți maltratați cine zice ca cu bătaie si alte rahaturi bolnave cu cureau sau mai stiu eu ce face o imensă greșeală un copil niciodată in viața voastră nu o sal educați vu bătaie cu ceartă sau ce chesti bolanve le mai face uni nenorociți de părinți un copip trebui crescut cu inima Adevărată sa ai grija de el sal ferești de rele indiferent absolut indiferent ce o fi ce o fi făcut ce a facut ca părinte ca mama ca tata stai in spatele acelui copil stai in spatale lui ei orice ar fi făcut -_-

| 199onur7 a răspuns:

Cu cureau si bătutul si ceartă vor crește criminalii violatori pușcăriași hoți drogați drogate nu un copil.