| anonim_4396 a întrebat:

De ce fetele nu au voie in altar, nu au voie cand au ciclu sa intre in biserica, de ce ele nasc copii? de ce le vin lor ciclul, de ce e fiinta inferioara si trebuie sa se supuna barbatului sa nu uitam ca de mult ele nu aveau nici un drept ( nici sa voteze nimic) dar barbatii nu stau cam lejer? stiu ca din cauza lui adam si eva cu marau la barbatul de ce nu e pedepsit? ca femeia nu are voie sa dea ordine sa se faca preot

1 răspuns:
| didi2802 a răspuns:

Din cauza Evei, ea l-a tras pe Adam dupa ea...cat despre drepturile din trecut a femeii, femeia intotdeauna a fost privita ca nefiind egala barbatului...din pacate.