| croissant a întrebat:

De ce fiolele de algolcalmin se dau doar cu prescriptia medicala?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Eliberarea algocalminului fără rețetă este interzisă pentru ca medicamentul conține o substanță ce poate produce neașteptat și independent de doză și durata tratamentului scăderea globulelor albe și implicit a imunității, potrivit Agenției Naționale a Medicamentului. Toate medicamentele împotiva durerilor care puteau fi cumpărate fără rețetă și care contin metamizol vor putea fi luate din farmacii numai pe bază de prescripție medicală. Metamizolul poate provoca apariția unei boli grave, agranulocitoza, ce presupune scăderea masivă a globulelor albe din sânge, care duce la scăderea imunitatii organismului.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Algocalminul se da cu prescripție de ani buni, indiferent ca e vorba de fiole sau tablete.

| ibaal a răspuns:

Din cauza compozitie, contine o substanta ce nu se mai elibereaza fara reteta. Insa, nici comprimatele nu se dau fara prescriptie.

| Ioanajojsosjabja a răspuns:

Pentru ca in doze mari sunt foarte periculoase. (vine vreun drogat si le ia pe toate odata)