| IooMar a întrebat:

De ce iubim ca sa suferim?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iubirea mai devreme sau mai tarziu inseana suferinta. Ori suferinta de a nu primi cat ai nevoie ori de a simti ca nu poti oferi partenerului atat cat are nevoie.

| Psihiatra a răspuns:

Practic noi nu iubim ca sa suferim... iubim, iar dupa ce ne atasham emotzional de o persoana, e imposibil sa nu existe conflicte, unele pot cauza chiar despartzirea dupa care suferim. e firesc! nu exista persoana pe lume sa nu fi suferit astfel. din fericire dupa fiecare nor adus de suferinta exista si o raza de soare happy

| Rukhsandra a răspuns:

Deoarece a iubi inseamna a suferi. A rani sau a fi ranit... sad

| shtephie a răspuns:

Grea intrebare! ASta e firea umana: sa iubim, sa suferimhappy
Cu siguranta dragoste fara suferinta nu existahappy

| Alexandru a răspuns:

Pentru ca din pacate prima iubire nu este si ultima. Sunt convins ca fiecare si-ar fi dorit asta (daca ar fi iubit cu adevarat). O schimbare si implicit o despartire aduce inevitabil durere in suflet, lacrimi, regrete, suferinta...(cand macar unul din doi a iubit in adevaratul sens al cuvantului)

| Dramaa a răspuns:

Am mai explicat asta pe undeva:p. Deutza cum sa iti explic eu pe intelesul tau? big grin E firea naturi Dragostea este pomul cu fructe dulci si radacini amarui. Nu exista fiinta sa nu suferit din dragoste happy Si spun fiinta pentra ca si un caine daca are o partenera(catea) O vreme indeluganta si apoi cineva o ia de langa el sau ea moare el ca animal (apoi noi oameni) plange ii vezi lacrimi in ochi il vezi trist... Acest fenomen e inveitabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa ne bucuram de viata.