| unomdeosebit a întrebat:

De ce judeca oamenii ce nu inteleg?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia spune-ne nouă - că ș-așa nu ne vede nimeni, ce-ai pățit?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sierra1):

Eu stiuuu!
Cica cel putin 10 -15 insi judeca ca nu vrea sa munceasca si ca fosta i-a dat papucii din aceasta cauza! Iar el nu intelege de ce 3 ani s-a pututut, iar dupa aia nu,... clar il inseala
Se da bolnav, ma chiar se gandeste la diferite handicapuri, poate, poate i se ofera bani.
iar eu ma intreb:
de unde are bani pentru a incarca /plati abonament pentru telefon
de unde are bani pentru incarca telefonul la priza
Ca sa nu mai spun de restul
Mami?

| unomdeosebit explică (pentru Fatamuntilor):

Imi pare rau ca pe tine nu te iubesc parintii

| Fatamuntilor a răspuns (pentru unomdeosebit):

ZICI tu?
mama a murit cu 8 ani in urma, tata are 85 de ani
cea ce eu vreau ca tu sa intelegi ca la un moment dat mama ta nu mai fi pe acest pamant! Iti doresc sa traiasca si 20 -30 de ani!
Timpul trece, ce vei face la ani pensionarii tale?

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Apreciez, mami!

| unomdeosebit explică (pentru Fatamuntilor):

Imi pare rau ca a murit. Eu nu cred ca prind pensia de asta nu imi fac griji de viitor

| sierra1 a răspuns:

"Nici carti, nici proiecte, nimic... cred ca ar fi mai captivant sa incep mai multe in acelasi timp"

yesss, meserie!

https://www.tpu.ro/......-lista-de/

...cum ar putea cineva să indrăznească să "judece" așa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o baga in seama pe sierra. Acritura asta raspunde urât la toata lumea, zici ca toti sunt dusmanii ei. In fine.
Legat de intrebarea ta, si mie mi s-a intamplat asta. Si am ajuns la concluzia ca si noi am facut la un moment dat asta (fara sa ne dam seama). Pentru ca oamenii, fiind si ei animale, au acest instinc de auto-aparare, iar ce nu intelegem devine automat un pericol sau ceva rău. Asa ca tindem sa ne aparam de acel ceva sau sa il vedem ca pe un lucru rau. Mai e si frica de necunoscut, iar ce nu intelegem este un necunoscut.
Dar am incetat sa mai judec ce nu inteleg de indata ce imi dadeam seama ca faceam asta. Incerc sa ma pun in locul persoanei respective si sa inteleg cum functioneaza mintea ei pentru ca doar asa pot sa ma dezvolt, poate asa aflu lucruri noi sau conceptii noi. Oamenii care judeca absolut orice (si nu doar in mintea lor, ci si fac actiuni sau au comportamente influentate de aceea judecata) sunt de parere ca totul se invarste in jurul lor si al parerii lor. Si sunt incuiati la minte. Traiesc in bula lor care se cheama si nu mai vor sa auda parerea nimanui happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai ma? Te supara faptul ca am dat un raspuns neironic ai respectuos? Poti sa inveti din el happy

| tpUuUuUuUuU a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-l inteleg si l-am judecat

| anonim_4396 a răspuns (pentru tpUuUuUuUuU):

E ok. Cu totii o mai facem.