| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

De ce lumea e asa rea? De ce oamenii isi bat joc de alti oameni,de animale,le ranesc,le omoara? Chiar sa nu ai putin suflet? Nu ai sentimente,doar o inima de piatra. Eu daca vad o pisica sau un catelus inghemuit deja mi se face mila. Nu inteleg de ce unii violeaza,bat, ucid si alte chestii. De ce judecam fara sa cunoastem cu adevarat acea persoana? Si de ce unii sunt mai bogati si altii mai saraci? De ce radem intre noi? De ce barfim? Si eu am pesoane pe care nu le suport in ruptul capului, dar nu le doresc raul. Pana la urma suntem oameni.

Răspuns Câştigător
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Oamenii de azi sunt foarte nepăsători.
Și eu mă simt exact ca tine, și mie-mi vine să spun toate chestiile astea
Ai completă dreptate!
Aruncă un ochi peste toți oamenii ăștea. Toți cu telefoanele-n mână. Dacă-i dereglezi, fac o moacă îmbufnată și nu-ți răspund de loc și/sau doar „în silă".
Hai să-i ignorăm pe toți „ignoranții", „idioții", etc.
Dacă ei ne ignoră, mai bine să nu ne pese.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca avem doua personalitati

partea animala = cu care venim pe lumea asta, temperament genetic
partea rationala = educatie, societate
partea animala este rapida, cum in ziua de azi ne grabim ne comportam ca niste animale lipsite de auto control, auto controlul, gandirea cere timp

2+2 vs 555 ori 235 daca nu esti un geniu o sa observi mare diferenta, primul exceritiu este unul rapid =subconstint, lipsit de auto control al dolea necesita ratiune, barfitori nu au auto control, sunt ca niste primate fara minte simplu

| SilentRain a răspuns:

Pentru ca lumea e plina de prosti, no sa vezi niciodată o persoana inteligenta sa își piardă timpul cu mizerii de genul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindcă unii cu toate ca au suflet nu il folosesc.
Nu toți sunt buni din nefericire nici eu nu pricep dar unii fa asta din cauza unor traume sau cine mai știe ce probleme psihice.

Insa astfel de persoane exista si ca sa ne fie exemple negative...

| NuConteazCineSunt0 explică:

Nu imi pasa ce ziceti. Am simtit nevoia sa ma descarc si sa spun chestiile astea, care mi se par adevarate

| Eu282838 a răspuns:

Oamenii sunt foarte rai, nu le pasa de nimic.le pasa doar de propria persoana, nu se gandesc la animale, mediu tot ce tine de altii. Daca ar putea, ar face o lume doar pentru ei.Incearca sa ajuti animalele daca ai posibilitatea.