| Byb2001 a întrebat:

De ce ma doare capul si imi vine sa vomit cand stau de exemplu prea mult pe telefon la scoala online?

Răspuns Câştigător
| Iunicu a răspuns:

Nici să nu te mai gândești vreodată să nu îi porți.
Globul nostru ocular are o mulțime de mușchi, unii specializați pe focalizare, alți pe rotirea ochiului in direcția cerută.
Ai văzut cum obiectivul aparatului foto are rolul de a îndepărta sau apropia lentila de placa de captură? Ochiul nostru este construit la fel. Cristalinul este lentila iar retina este placa de captura. Când privim departe ochiul se alungește că o minge de rugby către exterior îndepărtând cristalinul de retină. Când privim aproape face invers.
Dacă musculatura noastră nu face față cerințelor, corectam folosind ochelari potriviți care au rolul de a modifica convenabil punctul focal.
Refuzul de a purta ochelari obosește îngrozitor musculatura iar optica globului ocular devine tot mai slăbită.
Te salută cu drag un ochelarist.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă obosești la gândel.

| Iunicu a răspuns:

Te sfătuiesc să faci un control oftalmologic.
Sunt foarte sigur că necesită purtarea unor ochelari de vedere.

| Byb2001 explică (pentru Iunicu):

Port ochelari ca am strabism dar in ultima perioada nu prea I am put purtat dar o sa ii port

| Iunicu a răspuns (pentru Byb2001):

Nici să nu te mai gândești vreodată să nu îi porți.
Globul nostru ocular are o mulțime de mușchi, unii specializați pe focalizare, alți pe rotirea ochiului in direcția cerută.
Ai văzut cum obiectivul aparatului foto are rolul de a îndepărta sau apropia lentila de placa de captură? Ochiul nostru este construit la fel. Cristalinul este lentila iar retina este placa de captura. Când privim departe ochiul se alungește că o minge de rugby către exterior îndepărtând cristalinul de retină. Când privim aproape face invers.
Dacă musculatura noastră nu face față cerințelor, corectam folosind ochelari potriviți care au rolul de a modifica convenabil punctul focal.
Refuzul de a purta ochelari obosește îngrozitor musculatura iar optica globului ocular devine tot mai slăbită.
Te salută cu drag un ochelarist.