| David_Vaduva_1998 a întrebat:

De ce majoritatea fetelor/femeilor sunt atrase de tipul bad guy frumi spre agresiv? O comparare cu unul mai calm, calculat care isi pune accent pe sentimentele altuia, merg adesea in club, observ asta, cu toate ca am o iubita ma macina gandul asta.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ca acel badguy reprezinta o provocare, si starneste o adrenalina (atractie) mult mai mare fata de un tip banal.

Uite un exemplu, sa zicem ca vrei sa mergi la munte, sa te dai cu sania, lipsit de pericole, dar totusi, destul de banal, sau ceva mai intens, gen sa te dai cu schiurile, mult mai periculos, dar si mult mai multa adrenalina?

O alta varianta.
Sa zicem ca vrei sa-ti iei masina.
Ai de ales intre o masina de 100 cp si una de 700cp, ce ai alege?

Intr-un fel, cam asa e si cu fetele, ele tind sa ocheasca pe ceva greu e obtinut, pe ceva riscant, pentru aceea adrenalina.

Cat despre club... Stii ce cauta fetele in club?
Distractie, si vor sa o obtina cat mai repede.
Iar aici, un tip bad, va avea de castigat, deoarece si el, la randul lui, cauta cam acelasi lucru, plus ca are mai mult tupeu, mai multa incredere fata de tipul calm.

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca fetele vor barbati puternici si masculini care sa le protejeze si cu care sa se simta femeie, nu barbati si d cele mai multe ori doar tipul descris de tine (dar totusi intr-o maniera foarte exagerata) se apropie de ce am zis

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul a fost o primata care a trait in copac apoi s-a dat jos din copac si a gasit o pesterea acolo a fost casa lui mult timp,in tot acest timp omul a dezvoltat ceea ce avem in prezent, partea emotionala, rationala, sociala, sistemul imunitar totul, omul fiind prins intre moarte si viata mai mereu, intre foamete si boli, nu era usor, femeile ramaneau gravide usor, apoi 9 luni numai aveau valoare de reproducere, tu daca ai de ales intre mai multe persoane sa mergi la vanatoare cu ei, ai alege pe unu ca tine, cand iti vei raspunde vei stii de ce femeile prefera astfel de barbati, monogamia impusa femeilor a dat nastere multor rebuturi, plus medicina moderna, tehnologia, suntem 7, 5 miliarde de persoane, daca femeile erau lasate sa aleaga nr total nu depasea 10% din populatia de azi, lasa sentimentele ca alea nu inseamna siguranta,o femeie nu are nevoie de romantism, deci traim vremuri mai bune creierul omului este tot in pestera, omul nu a mai evoluat de mult timp, asa ca suntem ca stramosi nostri, de alegerile femeilor depinde specia noastra, asa ca fie ca ele sa aleaga cei mai buni masculi, acei 10% -20%

| RAY a răspuns:

Suntserios desigur cel mai adaptabil, asta inseamna evolutia asta poate seamana cu o doctrina neonazista, dar, asta e ce sa facem

| Violleta2022 a răspuns:

De ce faci o generalizare idioata? De ce spui ca majoritatea fetelor/femeilor?
Nu baiete, doar proastele si pitipoancele se duc dupa un bad guy, restul care au ceva in cap, care-s marea majoritate, prefera baietii inteligenti si cu bun simt!
Nu te mai du in club, ca de acolo culegi numai pitipoance sau proaste, du-te la o biblioteca, sau la o cafenea, ori la biserica, mezeu, cofetarie, ca pe acolo sunt fetele bune, simtite, neinteresate de cocalari.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru Violleta2022):

Aici iti dau dreptate, mai astept opini!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca la baza suntem toti animale
si in lumea animala masculul cel mai potent, puternic si agresiv castiga dreptul la imperechere.

| eckblume a răspuns:

Din moment ce in social media se vad fel si fel de atitudini, comportamente incep sa apara etichetele, stereotipurile, prejudecatile.
De exemplu, o fata care isi pune poze cu vestimentatii iesite din comun poate fi catalogata drept pitipoanca, ciudata. Ceea ce nu se stie e ca fata probabil e studenta la arte si isi creeaza propriul stil.
Nu e in regula sa generalizam. Se zice ca opusele se atrag -》 e un mit. Intr-adevar, ce nu am eu si are altul parca ma surprinde si ajungem sa ne completam, dar nu in toate privintele se aplica asta. Alt exemplu: ea e petrecareata, bea mult si nu se tine de scoala; el e tipul studios, vrea un viitor. Cei doi se intalnesc si se plac, dar nu pentru mult timp fiindca e nevoie de un compromis din partea cuiva: ori el ii acorda mai multa atentie fetei si isi neglijeaza studiile ori ea se lasa de alcool si se tine de invatat.
In realitate, noi cautam oameni care sa ne semene, sa existe cateva similitudini intre noi. Vorbesc cu cineva pentru ca ii place aceeasi echipa de baschet, e o persoana calma care nu cauta scandal si avem anumite interese comune.
Personalitatea unui "bad boy" iese in evidenta prin dominanta, carisma, putere de convingere. Posibil sa fie atragator pentru unele fete/femei.
E vorba aceea: "Spune-mi ce prieteni ai/cu cine stai, ca sa iti spun cine esti." Fiecare are dreptul sa isi aleaga prietenii.
Un "baiat rau" poate sa ofere protectie sau orice altceva, dar e ales de cineva care il accepta asa cum e.
Personal, cred ca o fata/un baiat calculat va cauta pe cineva care e in regula, fara probleme cu agresivitatea. Cui i-ar placea sa fie cu un om care petrece in baruri, are probleme cu legea si e violent? Nimeni!
Eu cred ca depinde cum gandeste fiecare. Daca ai asteptari, idealuri si principii care nu se clatina usor iti alegi persoana potrivita, daca nu... vedem zilnic cazuri triste.
Asadar, nu exista *majoritatea*, ci doar persoane cu mentalitati diferite.

| RAY a răspuns (pentru eckblume):

Este rolul vostru sa alegeti cei mai buni masculi care va ofera mediul in care sunteti iar acel asa zis badboy ofera siguranta, siguranta a fost mereu ceea ce a lipsit omului, foametea, boli, moarte

| ibaal a răspuns:

Nu prea vad legatura...depinde cum o iei. Mereu o "gioarsa" o sa traga la o "gioarsa" si tot asa.
Ca si daca intrebi o tinichea, o sa zica ca aia "buni" trag la aia "buni".
Depinde cum privesti. Degeaba pare ea cuminte, cu "parutu' " nu rezolvi nimic, toate laturile trag spre aceeasi teicarolling on the floor
Sper ca mi-ai inteles metaforelelaughing
N-as putea scrie tot ce vreau mot-a-mot ca ma blocheazalaughing
Dar, asta e explicatiabig grin

| David_Vaduva_1998 explică (pentru ibaal):

Da cred ca am inteles mai clar un mar stricat inauntru trage la tot un mar stricat

| CosminCD a răspuns:

Depinde de unde alegi! Nu toate fetele sunt așa, decât doar cele fără creieraș. În rest... totul e bine dacă știi de unde să alegi. Balta are tot felul de pești. Trebuie să știi unde, ce și cum...

| RAY a răspuns (pentru CosminCD):

Cosmine intre un prieten popular, comic, pozitiv vs un prieten plictisitor, timid, fricos ce ai alege?

| CosminCD a răspuns (pentru RAY):

Tu ai dreptatea ta. Și nu o contest. Însă legat de întrebarea ta, aș alege un prieten care să-mi fie prieten, exact așa cum o definește termenul. Că-i popular sau timid, e prietenul meu happy

| RAY a răspuns (pentru CosminCD):

Pe bune un om care se plange non stop, care e negativist nu cred

| CosminCD a răspuns (pentru RAY):

Eh, acum daca lungesti lista, iti dai seama ca nu vreau aceste "calitati" la un prieten.

| RAY a răspuns (pentru CosminCD):

E nu pe naiba, asta daca nu esti si tu la fel

| CosminCD a răspuns (pentru RAY):

Ai probleme? citeste mai bine ce am vrut sa zic. Ghilimelele nu-ti spun nimic? Eu am zis ca nu clar. Nu-mi doresc un astfel de prieten. Hai ca aberam pe intrebarea omului. Sper ca el a luat cea mai buna decizie din toate discutiile acestea.

| David_Vaduva_1998 explică:

MULTUMESC pentru toti care au raspuns/parere!