| Usordargreu a întrebat:

De ce ....mea trăiesc? NU am nicio pasiune, sunt urata, am toate defectele nimeni nu ma place. Familia mereu ma intreaba ce vreau sa fac cu viata mea si eu nu stiu ce sa le răspund.Nu ma simt deloc bine si as vrea sa mor dar mi-e prea frica ..adica nu mi-e frica dar stiu ca cineva plânge daca eu fac asta..Nu mai rezist

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Hai se ne linistim. Ma indoiesc ca ai atatea probleme, eu cred ca ai doar una: blocajul mental.
Daca nu ai avea motiv sa traiesti, nu ai mai fi fost in viata acum. Din moment ce te trezesti dimineata, din moment ce Dumnezeu te tine aici, inseamna ca treaba ta nu s-a terminat, ai un rol, ai un scop.
Uite cate greseli faci! Nu-ti mai spune ca esti urata. Esti frumoasa. Esti cea mai frumoasa creatie a lui Dumnezeu, esti om. Ai pasiuni, doar nu le-ai descoperit.
Asculta-ma ce-ti zic, lasa gandurile sinucigase, depresive, despre moarte deoparte. Toti cei care au sarit de pe poduri incercand sa se sinucida si nu au reusit, au declarat ca si-au regretat decizia in momentul in care s-au aruncat. Niciodata sa nu te gandesti la moarte, nu e niciodata solutia. Moarte nu rezolva problemele, bai mai mult, lasa multe probleme pe cei pe care-i lasi in urma.
Familia te iubeste, Dumnezeu te iubeste, multi te iubesc si au nevoie de tine. Esti intr-adevar speciala si ai toate motivele sa traiesti si sa fii fericita. Te asigur ca nu te-ai nascut pentru a fi nefericita! Fericirea e mereu foarte aproape, cateodata e tocmai in spatele nostru, trebuie doar sa ne intoarcem.
Daca vrei sa mai vorbim despre asta, cu tot dragul. Dar trebuie sa ma crezi cand iti spun: esti frumoasa, speciala, iubita, si ai un sens in viata!

Răspuns Apreciat de Editori
| DiyanAndorea a răspuns:

Eu zic ca esti pe drumul cel bun spre a ti gasi pasiunea si,, rostul,, in viata. Din moment ce stii ce anume iti lipseste pentru a simti ca traiesti, trebuie doar sa afli si cum sa le faci sa iti apartina.

Este absolut in regula sa gandesti asa. Cu totii am trecut prin asta. Pasiunile se descopera pe parcursul vietii. Nu exista o limita de varsta la care sa se intample asta. Dar ca sa le descoperi este nevoie sa faci cat mai multe lucruri. Sa incerci lucruri noi: volei, public speaking, chitara, canto, pian, redactie de presa, jurnalism, actorie, inot, sa scrii poezii, sa te descarci prin scris. Fa toate astea, si daca nu te descurci la niciuna, stai linistita. Lista este fooarte lunga.

Cat despre parintii tai, toti fac acelasi lucru. Dar stii ce? Este viata ta, si tu esti constient de ceea ce este nevoie sa faci pentru a avea o viata frumoasa. Asa ca atunci cand te mai intreaba ce ai de gand sa faci cu viata ta, spune le sa aiba rabdare, si sa fie siguri ca nu te-ai nascut degeaba. Nimeni de altfel nu s-a nascut degeaba, dar accentuand ideea asta dai impresia ca ai de gand sa faci ceva marethee hee) ceea ce evident ca nu este exclus.

Stii cum se spune,, Atunci cand nu mai pot, mai pot putin,,

Cat despre asa-zisele defecte, sunt privite altfel de fiecare om care se uita la tine. Defectele de care tu zici, pot fi calitati pentru alta persoana. Frumusetea sta in ochii celui care priveste.

Daca spui ca nu te place nimeni, poate este doar parerea ta si ai nevoie de mai multa incredere in tine. Oricum sunt foarte multi oameni rautaciosi. Nu trebuie sa te intelegi cu toata lumea. Dar cand simti ca cineva nu te place, de ce nu il intrebi pur si simplu ce anume nu ii place la tine?

Asta ajuta foarte mult si sa te cunosti mai bine. O persoana rautacioasa poate sa fie directa si sa spuna imediat ce nu ii place la tine. Astfel iti poti da seama de unele aspecte legate de tine care nu sunt in regula. Dar trebuie sa crezi in schimbari. Nu trebuie sa te schimbi doar de dragul unor anumite persoane, pentru ca cei care conteaza cu adevarat te vor placea indiferent de cum esti.

Insa, mereu trebuie sa lasam loc de imbunatatiri.

Evident ca ar plange oameni dupa tine daca ai muri. Moartea este o decizie permanenta. Aici nu este loc de greseala. Insa daca traiesti, poti sa gresesti cat vrei, dar poti sa si inveti din greseli si sa devi o versiune mai buna a ta.

Oricum, nu esti pregatit pentru moarte. Esti pregatit sa arati de ce esti in stare! Nu este momentul sa renunti. Sunt sigura ca esti foooarte puternica, doar ca iti e frica de cum vor decurge lucrurile. Sa stii ca daca noi credem in schimbari, ele cu siguranta se vor intampla.

7 răspunsuri:
| Yunnochan a răspuns:

Hey, ce este cu tine, de ce vorbești așa despre tine? Fiecare persoană este importantă în felul ei, nimeni nu a venit pe această lume ca să moară. Ne-am născut ca să ne facem o viață și un viitor și într-un final (de preferat foarte îndepărtat) să murim împăcați și mulțumiți de viața pe care am avut-o. Tu trebuie să te imobilizezi cât mai repede, starea asta de melancolie nu este bună pentru nimeni. Trezește-te la realitate și privește la toate lucrurile pe care le ai în jurul tău, nu te gândi că nu ai nimic, că ești un nimic și că te-ai născut fără niciun folos. Pentru că dacă alegi să gândești așa, atunci... mai mult decât sigur alegi să trăiești într-o minciună. Pasiuni ai timp să îți faci o grămadă, nu trebuie să te stresezi. Sigur ești la o vârstă plină de provocări, alegi să le abandonezi așa pe toate? Nu fii lașă, nu abandona lupta de a trăi când ai atâtea motive (pe lângă descurajări) să trăiești. Te-ai întrebat vreodată de ce respiri? Îți spun eu de ce respiri. Respiri pentru că trebuie să trăiești, acesta este un motiv că trebuie să trăiești orice ar fi. Oricât de grea ar fi viața, întotdeauna există o soluție împotriva problemelor. Mereu va exista acea "parte plină a paharului" trebuie doar să alegi să o vezi. Ești frustrată, dar dacă încerci să ai puțină încredere în tine și în lumea în care trăiești, frustrarea va dispărea. Nu va fi ușor, nimic în viață nu este cu adevărat ușor și totul lasă cicatrici. Dar imposibil nu este pentru că totul este posibil dacă vrei cu adevărat. Poate vei crede că sunt prea optimistă, dar am și eu momentele mele când îmi vine să dispar după această lume. Dar nu o fac și știi de ce? Pentru că găsesc atâtea motive în mine să trăiesc. Știu că undeva, vor exista mereu persoane care se vor interesa cât de cât de mine și cărora le va păsa de mine măcar 20%. Nu vreau să aduc tristețe în inimile oamenilor, vreau să aduc fericire și liniște. Sunt sănătoasă și sunt sigură că și tu ești o persoană sănătoasă. Gândește-te că există atâția oameni cu sănătatea la pământ care și-ar dori cu ardoare sănătatea ta și nu o au. Și totuși, ei continuă să trăiască. Tu ai aceea sănătate pe care ei și-o doresc dar îți bați joc de ea dorind să mori. Există oamenii care nu au unde trăi, nu au ce mânca și care totuși continuă să spere la o viață mai bună. Există oamenii care întâmpină greutăți zi de zi, dar care au în ei o epavă de vise neîmplinite și așteaptă ziua în care își vor putea aduce visele la realitate. Nu ești nici primul și nici ultimul om care suferă. Nu știi ce poveste ascunde străinul pe care îl vezi zâmbind mereu, sau vecinul, sau colegul. Poate că și ei se confruntă cu greutăți ca și tine, dar aleg optimismul în locul pesimismului care distruge vise. Suferința este ceva normal și uman la oameni, cu toții am gustat din ea pentru că deși refuzăm cu să recunoaștem, nimeni nu are inimă de gheață. Nimeni nu este imun la durere pentru că fiecare om are sentimente și povești de viață, amintiri tragice. Nu judeca un om la prima vedere. Dacă vezi pe cineva zâmbind, nu înseamnă că are o viață perfectă. Nimeni nu are o viață perfectă și lipsită de griji. Deși oamenii se pricep de minune să o ascundă de ceilalți, nu o pot ascunde de ei înșiși, de propria lor inimă.
Crede-mă că nu îți spune toate astea cineva care nu știe ce este aia durerea și frustrarea, disperarea. Cunosc foarte bine aceste senzații umane și uneori am impresia că le simt la nesfârșit și că niciodată nu voi găsi liniște și alinare. Am impresia că nimeni nu mă poate ajuta și cine știe, poate chiar așa și este. Poate că niciun om nu mă poate ajuta să îmi găsesc fericirea și asta pentru că doar eu mă pot accepta așa cum sunt, la fel cum doar tu poți face pace cu tine. Și eu am o grămadă de motive pentru care aș fi nevoită să mor. La fel ca și tine, sunt de părere că nimeni nu mă place și asta nu se va schimba niciodată în viitor. Dar aleg totuși să sper. Speranța moare ultima și ține minte că orice problemă are și o rezolvare oricât de încâlcită ar fi ea, oricât de groase ar fi rădăcinile pe care ea le are înfipte în trecutul lui. Gândește pozitiv, constructiv și asta te va ajuta mult în viață. Îndrăznește să visezi, gândește-te bine ce îți dorești de la viață, ce te-ar face pe tine fericită și chiar dacă ai impresia acum că întunericul te-a cuprins, nu renunța la viața ta. Nu când atâția oamenii își doresc să trăiască și luptă pentru viață lor. Atâta timp cât va exista speranță, va exista și viață. Trebuie să lupți, însuși viața este o poveste, un basm aproape ireal. Dar totul este real. Chiar și trecerea de la zi la noapte pare a fi ceva legat de science-fiction. Universul în care trăim pare ireal. Maturizarea noastră ca oamenii pare magică, sentimentele pe care un om le poate simți pare a fi fantezie. Dar nu este. Totul este real, la fel cum sunt și visele. Visează la o viață mă bună și străduiește-te să îți faci visele realitatea. Așa este cel mai bine!

| Usordargreu explică (pentru Yunnochan):

Ti as fi dat cu cel mai mare drag funda dar am dat celuilalt pentru ca l am vazut pe a lui primul.Multumesc.Daca eram in locul tau nu as fi scris atât pentru cineva.
ITI MULTUMESC DIN TOATA INIMA❤

| Rd79 a răspuns (pentru Usordargreu):

Foarte bun raspunsul. Vreau doar sa mai adaug doua lucruri:

1. Pentru multi oameni viata este ciclica; uneori simti ca esti in varful lumii, toate merg bine, esti super fericit[a]. Si brusc, de multe ori dintr-un motiv care nu tine de tine, esti exact pe marginea prapastiei, sau mai rau, la fundul prapastiei. Si apoi iar te ridici, iar te simti bine, si tot asa.

2. Nu cred ca sunt multi oameni total intelesi de ceilalti. Toti aveam particularitatile noaste, nevoie pe care altii nu le inteleg, sau mai rau, nu-i intereseaza sa le inteleaga. E mai usor sa judeci pe altii decat sa ii intelegi.

P.S. Ti-am trimis un mesaj.

| Usordargreu explică (pentru DiyanAndorea):

Am postat cu greu întrebarea asta pentru ca ma gândeam ca voi primi răspunsuri urâte dar nu a fost asa.Multumesc

| Yunnochan a răspuns (pentru Usordargreu):

Îmi place să scriu mult, aș putea scrie ore în șir despre orice, așa că nu-i problemă faptul că am scris atâta pentru tine. Nu trebuie să îmi dai explicați în legătură cu funda, nu sunt aici pentru funde, ci ca să ajut oamenii care se simt ca și mine. Până la urmă funda nu mă ajuta cu nimic în viață, nu mă face să am mai multă încredere în mine.
Mă bucur tare mult că am putut să te fac să te simți mai bine, asta și vreau. Dacă eu nu pot fi ajutată, atunci tot ce mi-a mai rămas este să ajut eu. Și se simte tare bine când ajut oameni.

| Rd79 a răspuns (pentru Yunnochan):

Tu de ce nu poti fi ajutata?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... mesaje lungi si aproape toate despre faptul ca viata e frumoasa si toate cele. Nu cred ca as putea sa mai adaug ceva, daca nu doar ceva de genul vrei.

Da... viata e urata. Dupa 80 de ani oricum mori, adica toti si eu la fel. Ce rost are sa mai facem tot felul de lucruri atunci?
Cum nu mai rezisti? E galagie in mintea ta? Ai vrea o pauza de la toate, sa fie liniste?
Insa trecand peste astea, poti sa nu te mai atasezi de aceste lucruri si sa traiesti in momentul prezent. Adica acum. Acum e liniste probabil in mintea ta. Lucrurile se intampla mai incet, foarte incet cand le observi. Ai timp sa faci tot ceea ce vrei asa. O viata incredibil de lunga.