| raduspace10 a întrebat:

De ce mereu se aude de "s-a dus la vrajitoare" da niciodata " s-a dus la vrajitori "?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Se refera la femeile care au legatura cu spiritismul, mai puțini sunt bărbații care fac acest lucru. Oricum, e periculos ca cineva să apeleze la asa ceva.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca te referi la faza cu genul masculin si feminin vrajitor/vrajitoare este din cauza ca in trecut femeile predominau in aceasta ''arta'' si a ramas intiparit in mintile oamenilor.Barbatii care cochetau cu ''magia'' erau numiti vraci, nu vrajitori si aveau rolul de tratare si vindecare nu de facut blesteme cum se considere ca faceau vrajitoarele (femei).

Răspuns utilizator avertizat