| Anaasstasssssiaa a întrebat:

De ce mi se fac niște coșuri mici, rosii, uneori negre pe mâini și pe picioare sus? Cum le pot trata?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu apa calda si sapun, prin spalare intensa, fiindca acele cosuri sunt pori ai pielii care sunt astupati de transpiratie amestecata cu praf.
Cand faci dus, foloseste un amestec de zat de cafea cu clabuc, sau malai cu spuma/clabuc de sapun, ambele sunt foarte bune, ca sa scoata toate impuritatile din piele si sa lase pielea curata.
Acelasi lucru il poti folosi si pentru fata, cand apar punctele negre, dar atentie, cu blandete, fiindca fata este f sensibila si poti sa te ranesti.

| Alverto a răspuns:

Salut
Se numește acnee. Daca esti în perioada adolescentei e normal, vor trece de la sine. Îți recomand să stai departe de soare că tot e vara.
Și dacă tot vrei sa scapi mai repede, amesteca puțină apă și mai mult bicarbonat de sodiu cât sa devina ca o pastă apoi aplica in zona punctelor, așteaptă cam 15-25 min, după care mai pui încă odată doar că de data asta fără apă, in acest fel se vor usca și vor cădea de la sine mai repede.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Nu poți, nu te trata singura, nu lua tratament după ureche.
Vizitează un dermatolog.