| Cplmmmm a întrebat:

De ce nu-l suporta nimeni pe Adolf Hitler? Adică ce a făcut?

13 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Adolf Hitler- a fost un om politic, lider al Partidului Muncitoresc German Național-Socialist (NSDAP), cancelar al Germaniei din 1933, iar din 1934 conducător absolut (Führer) al Germaniei.
Ajuns la putere în 1933, Hitler, a transformat țara într-o dictatură monopartid bazată pe ideologia totalitaristă și autoritaristă a național-socialismului. Politica sa expansionistă agresivă este considerată principala cauză a izbucnirii celui de-al Doilea Război Mondial, soldat cu pierderi omenești colosale. De numele său sunt legate numeroase crime împotriva umanității, printre care punerea în aplicare a unui plan naționalist și rasist de exterminare în masă a evreilor și altor „indezirabili" din Europa, precum și lichidarea adversarilor politici din Germania.

Informația de mai sus a fost preluata de pe Wikipedia pentru ati face o idee puțin mai complexa.
Acum, mai pe scurt, cam el a fost cauza declanșării al celui de-al 2 razboi mondial. De asemena a comis nenumărate crime împotriva umanitatii, genocid. Iar aici sunt sigura ca ai auzit de faimoasele lagăre de executare a evreilor.
A fost o personalitate marcanta pentru istoria Europei. Sunt foarte multe de spus despre el. Dacă vrei sa afli mai multe despre el chiar te încurajez sa citești sau sa urmărești niște documentare! Te vor ajuta mai mult și îți vei îmbogăți cunoștințele generale!
Iar faptul ca ai întrebat cine a fost el întrucât doar ai auzit, e de admirat. Felicitări ca te interesezi și dorești sa iti îmbogățești cultura generala și sa investești în ea.
Numai bine! Sper ca ți-am făcut o mica imagine despre el. Restul depinde de tine sa ii descoperi stilul de viata și faptele care le-a săvârșit și care l-au făcut celebru!

| Cplmmmm explică (pentru ANAHsneaman):

Mulțumesc! Si da, îmi place foarte mult sa ma informez si sa aflu chestii noi. Am si o pagina de Instagram pe care postez curiozități/chestii interesante. Încerc sa aflu si sa învăț cât mai multe si sa încerc să-i învăț si pe alții

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Cplmmmm):

Superb!
Informația e puterea! Mult spor sa ai!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cplmmmm):

Ai putea citi o carte 2, spre exemplu, si sa nu te mai educi de pe internet, sa citesti vreo prostie si "sa inveti si pe altul" aceeasi prostie.

| Cplmmmm explică (pentru anonim_4396):

As vrea sa cumpar o care despre gen curiozități, chestii interesante, dar nu stiu de unde s-o cumpăr si cât m-ar costa.

| Andreeush a răspuns:

Era nazist și era considerat unul din cei mai mari criminali din istorie laughing

| SilentRain a răspuns:

Un criminal cu sânge rece, a ucis miliarde de oameni doar pentru ideea lui nebuna de a avea o rasa pura "superioara"

| leo59 a răspuns (pentru SilentRain):

Miliarede de oameni?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești nou pe planeta asta?

| Cplmmmm explică (pentru supadeceapa):

Da laughing totuși nu sunt atât de mare... Deci îmi povestești si mie? mersi boss

| sunmetal11 a răspuns:

A fost un frustrat care a facut atrocitati! ce e de iubit la un astfel de om?!

| XD_Rareş_2000 a răspuns:

Hitler a condus partidul nazist care impunea mai multe legi inumane, daca le pot numi asa. Oricum, unii germani nu il urasc pe Hitler. El, ca si Ceausescu, a construit mai multe lucruri simbolice pentru Germania si nu numai. Deci, in concluzie, oamenii urasc nazismul, nu neaparat pe Hitler.