| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu mai am dopamină? N-am depresie sau d-astea dar cam de la 14 ani nu mai simt fericirea aia in mine, nici nu prea mai am sentimente așa. N-am fost rănită cum mulți mi-au zis ca poate asta e cauza și chiar nu înțeleg ce s-a întâmplat cu mine

Răspuns Apreciat de Editori
| starlightflare a răspuns:

Buna, cred ca este un fenomen tot mai întâlnit în special în jurul vârstei respective. Petreci mult timp pe social media? În cazul meu am impresia ca acest lucru pe mine personal mă afectează. Am observat beneficii din punctul acesta de vedere în momentele când reușesc sa îmi fac timp sa meditez, chiar și doar câteva minute pe zi, parca în timp mă ajuta sa mă bucur de viață mai mult. O practica spirituală precum mindfullness cred ca ar putea ajuta, chiar și yoga. Best of luck, it gets better!

16 răspunsuri:
| VasileRapidistu13 a răspuns:

Probabil faci zilnic aceleasi chestii, fa sport, yoga, meditatii, vorbeste cu fete, eu cand vorbeam cu o fata chiar daca nu reuseam nimic ca sunt mai timid, dar iti creste dopamina, eu ma simteam bine mereu cand vorbeam cu o fata.Si fa-ti un scop mare in viata.

| RoCkKiD a răspuns:

Si cati ani ai acum, 15? Astepta sa ajungi la facultate si vorbim dupa.

Si nu, n-ai ramas fara dopamina, aveai alte simptome atunci.

| Gabixv a răspuns:

Incearca sa faci lucruri noi,sa vorbesti cu oameni noi,fete dar asta nu virtual, prinde curaj daca n-ai
Vei vedea ca usor, usor iti vei revenii.
Gandeste-te ca urmeaza o perioada grea bacul, facultatea, etc si alea iti vor suge energia foarte tare

| ofataoarecareee a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Fac foarte multe chestii, de un an chiar ies mereu din zona mea de confort și degeaba

| ofataoarecareee a răspuns (pentru RoCkKiD):

In primul rând nu am 15 am 17 iar in al doilea rând ce simptome aveam atunci?laughing)

| ofataoarecareee a răspuns (pentru Gabixv):

Vorbesc mereu cu lume, am prieteni, ies din zona mea de confort, fac activități și tot așa

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Probabil te plictisesti de lucruri foarte repede, incearca cat mai multe chestii noi, calatorii noi si scrie pe foaie cat mai multe lucruri pentru care esti recunoscator, ajuta oamenii face bine la psihic.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pai tu aștepți fericirea? Ea nu vine. Creeaz-o.

| RoCkKiD a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Astepta sa treaca adolescenta si o sa supravietuiesti.

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/dopamina-hormonul-fericirii

| ofataoarecareee a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Am încercat de multe ori…

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde știi că nu ai? Nu încurca fericirea cu plăcerea.

| relian a răspuns:

Colcaie hormaonii in tine, cam aia se intampla laughing la anii tai se produc schimbari in organism, plus ca tu singura mai adincesti axceste chestii, prin gindurile repetate si intense ce le ai.

| Alex1322 a răspuns:

Roagate la Dumnezeu

| ofataoarecareee a răspuns (pentru DracuIa):

Sincer nu am nimic din toate astea, sunt foarte oklaughing)