| ionutB0090987 a întrebat:

De ce nu pot sa dorm deși sunt obosit? De obicei nu dorm o zi și dorm a doua zi ca un bebeluș, e frustrant având în vedere ca trebuie sa ma duc la scoală obosit. Aveți ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Se întâmplă pentru că la ora la care ar trebui să te culci stai pe vreun dispozitiv electronic (laptop, tabletă, telefon, chiar și televizor) iar lumina albastră emanată de acestea afectează somnul. Lumina de culoare albastră face parte din spectrul luminii emise de Soare, organismul nostru crede că e încă zi, lumină, de aceea nu poți adormi decât în caz de totală epuizare. În plus, lumina împiedică producerea melatoninei, hormonul care reglează somnul. Soluția e să renunți la ele cu cel puțin o oră înainte de culcare altfel problema se va agrava și și-ți va afecta starea de sănătate.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somnul este ca un porumbel.
Dacă alergi după el, zboară.
Când nu poți să dormi. este suficient să stai întins la orizontalp cu ochii închiși. Această odihnă înlocuiește parțial somnul.

| Andreeush a răspuns:

La ce oră te pui seara la somn?

| ionutB0090987 explică (pentru Andreeush):

Cam 12 noaptea.lol

| Andreeush a răspuns (pentru ionutB0090987):

Ar trebui să te pui la somn mai repede, adică pe la 22:30-23:00.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Si eu am probleme cu somnul. Inainte beam ceai de lavanda, sunatoare, dar acum nu mai are efect, la mine. laughing
Dar tu poti sa incerci. Trebuie sa bei o cana, doua pe zi. Sau picuri cateva picaturi de ulei de lavanda pe perna.

| CosminCD a răspuns:

Citește! cititul este un exercițiu mental care te ajută apoi să dormi. Mai este și varianta că ești obosit, dar nu poți dormi dpdv mental (gânduri, idei). Poate ești obișnuit să dormi la o anumită oră, iar dacă te culci mai devreme nu poți. Dacă dormi ziua, noaptea slabe șanse să dormi.