| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii copiaza personalitatea altora inloc sa-si creeze una proprie? Un bun exemplu ar fi a unui copil mai mic cam de 8-9 ani cand isi petrece timpul cu prietenii si ce fac prietenii lui, face si el. Inloc sa gandeasca si sa-si puna intrebarea,, oare e bine ce fac?". Ba chiar. acest lucru se intampla si pana in adolescenta. Partea proasta este ca. acea personalitate nu este una tocmai buna si nu este deloc un exemplu pentru viitorii lui copii.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

La 8-9 ani e normal. Toti copiii sunt asa. Mai rau e sa vezi asa ceva pe la 20 + rolling on the floor)

| RAY a răspuns:

O societate dogmatica cu gandiri fixe,fara o gandire libera, rationala, majoritatea suferind de complexe, frustrari, societatea promoveaza gandirea dogmatica si irationala, parinti isi infecteaza copii cu gandirea lor nu le da libertatea sa gandeasca liber de asta multi sunt trasi la xerox cu acelasi gandiri dogmatice, fixe

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza inteligentei mediocre in care este tinut si nu este stimulat.

| WaterDrop a răspuns:

Te`ai dus cam la extrem dand ca si exemplu un copil de 8-9 ani.La varsta aceea este perfect normal sa faca asta. Daca insa continua si dupa 15-16 ani, atunci se va incadra perfect in aceasta societate a...

Buretilor! Da, despre asta vom discuta astazi! Societatea buretilor, unde fiecare burete absoarbe apa(informatii) in mod egal cu buretele de langa el.In aceasta societate, buretii prea plini de apa, sunt marginalizati si aratati cu degetul "Ewww, tu esti un burete mai plin! Nu te vrem langa noi". Automat acel sarac burete, trebuie sa`si ascunda cantitatea suplimentara de apa ce o detine ca sa fie acceptat de restul buretilor. Buretii ce doresc sa supravietuiasca, trebuie sa invete la galeata cu apa (sa-i zicem scoala) ca nu este o problema sa fie diferit, ci chiar este indicat.Dar acest lucru nu se intampla, pentru ca buretii murdari ce conduc societatea, nu au nici un interes sa promoveze acest lucru.Pentru ei, un burete bun, este acela ce sterge dusumeaua, nu rafturile superioare ale societatii.

| ambicio a răspuns:

Copii și adolescenți fac lucrurile astea pentru a fi acceptați de grup. E o chestie ok dacă știi să îți alegi prieteni de la care ai ce învăța.

| BeSmart17 a răspuns:

Stii tu? dorinta asta de a fi popolari, coll ii indeamna pe copii sa face ce fac.ei in loc sa isi puna intrebarea pe care ai spus.o tu mai sus se gandesc ca daca fac asta sunt official populari.

| FluxAeon a răspuns:

Poate pentru ca suntem fiinte sociale si ne este teama de faptul ca daca nu facem ce fac altii, vom fi marginalizati.Nimanui nu-i place sa fie exclus, asa ca incercam sa ne integram cat mai bine in societate, chiar daca asta inseamna ca ne indepartam de noi insine.