| LeeMaya a întrebat:

De ce parintii nu ma lasa sa petrec timp cu iubitul meu?
Deci am aproape 18 ani si vreau si eu sa merg la o petrecere, cum a fost de revelion. Am vrut sa merg la o cabana cu niste prieteni, printre care si iubitul meu, si parintii au spus nu sub motivul ca e departe locul unde se va desfasura si mai ales ca o sa stau peste noapte (adica cu prietenul meu in pat, intelegeti voi). Sunt sigura si vara asta, cand o sa vreau sa merg si eu undeva ei o sa imi spuna 'NU'... de ce? Pentru ca dormim in acelasi pat? Nu am avut parte de nici o relatie sexuala, si nici nu vreau prea curand, dar parintii mei nu inteleg asta. Cred ca vad doar ' A. se duce, bea, cine stie ce mai ia, se culca cu ala. si aia e '
Dar nu se va intampla asa, doar vreau si eu sa ma distrez, daca nu acum... cand?
Nu creez probleme, am fost si sunt cuminte... de cand m-am nascut. Am note bune la scoala, cand e vorba sa ii ajut la ceva, ii ajut fara nici o ezitare. De ce nu ma lasa si pe mine macar doua zile plecata de acasa ...Anii acestia nu se mai intorc, si vreau si eu sa ma bucur de ei! De ce altii parinti isi lasa fetele sa plece seara cu prietenii lor, sa faca revelionul undeva, sa mearga la mare, la munte impreuna? Toate prietenele mele se distreaza cu prietenii cu gasca, numai eu stau acasa. Cum ii pot convinge sa ma lase si pe mine undeva, mai multe zile cu iubitul meu(chiar si alti prieteni)

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu au incredere in tine. Ceva motive le-ai dat tu.

| Ara997 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu neaparat. motivele pot aparea si din ceaud/vad ca se intampla pe la petreceri.
tinerii beau. sa -si - faca "curaj " chipurile. pe urma se comporta iresponsabil. cazuri sunt cu sutele. (fac accidente, se ducin locuri periculoase, cad de la etaj, intra in coma alcoolica etc. e plin la urgente de oameni care vor sa-si traiasca viata

| darrio2007 a răspuns (pentru Ara997):

Si tu ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de mentalitatea parintilor. Da, pe altele/altii ii lasa dar nu e scris in piatra ca si ei vor face la fel. Stiu ca exista pericole si na, trebuie sa ii intelegi. Stai linistita ca nu mori daca nu te distrezi de la exact 18 ani. Am cunoscut persoane care au inceput viata abia de la 20+ de ani. Altii la 15, altii la 30 si tot asa. Nu ai pierdut timpul, ai toata viata inainte.