| Anonimul1233 a întrebat:

De ce politistii nu au putere cum sunt in alte tari? De ce se vede ca politistii sunt abuzati si nu pot face nimic pentru ca nu le permite legea? Ati vazut ca in America de la un singur tipat ii impusca la noi pana ii omoara, atunci POATE sa traga... de ce?

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că în Occident, indiferent despre ce țară este vorba, au peste 70 de ani de democrație post război. La noi au fost 45 de ani de comunism ☭, în care domina frica și nimeni nu îndrăznea să se ia de un militar, indiferent de armă, pentru că era pedeapsa cu moartea, erau pedepse aspre care se respectau! După ce a fost în 1989, judecătorii, chiar dacă era evident actul de agresiune a unei persoane, de multe ori lăsau în libertate cel care comitea infracțiunea! De ce? Pentru că cel care comitea infracțiunea "cumpăra" tăcerea tuturor! Iar, în cazul polițiștilor, au fost judecători, care cumpărați fiind, au dat dreptate infractorului și au pus polițistul să plătească infractorului bani pentru că l-a rănit! Deci, în momentul în care va exista o lege clară a modului în care poate acționa un polițist în timpul unei intervenții, judecătorilor nu li se va mai permite să condamne un polițist aiurea, atunci va fi mai fermă poliția!
Priviți, la ultimilor evenimente și discuții din țară, priviți și pe YouTube sau alte canale media cum acționează forțele de ordine dincolo și veți înțelege.
Iar, dacă puteți, vedeți câți polițiști care își îndeplineau ordinele date de superiori, sunt condamnați la noi și câți în alte țări!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem un popor de victime și ne canaliza toată energia în a nu respecta legile... De aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar impusca aici o isterica care urla ca o handicapata la un politist, vor intra in belele politistii, va trebui sa le plateasca despagubiri etc.
Asa e Romania. Aici e democratie nu liberalism. Ambele au pro si contra. Aici e promovata majoritatea, daca toti tipa, sunt lasati. Dincolo (in America) este promovata minoritatea, deci daca unu se simte naspa ca cineva tipa, vor opri tipatul chiar daca e vorba de impuscat persoana respectiva.

| Alex523 a răspuns:

De frica, de-aia