| Alverto a întrebat:

De ce profesorii spun că încă pun note știind că anul se încheie cu două calificative/note? Fac asta doar pentru intimidarea elevului de a invața in continuare?

6 răspunsuri:
| AlexC433 a răspuns:

Cel mai probabil da!

| Andreeush a răspuns:

Spun asta pentru ca elevii să mai pună mâna să învețe.

| T0T a răspuns:

Ei știu că elevilor nu le pasă de nimic educativ, ci doar de numere. De aia.

| Alverto explică (pentru T0T):

laughing E total invers, profesorilor le pasa numai de notele obținute, nu de ceea ce o să învețe acel elev la acea materie pentru viitor

| T0T a răspuns (pentru Alverto):

Spuse elevul frustrat al cărui părinte ar face scandal pentru o notă slabă, dar meritată.
De ce i-ar păsa doar de note profesorului? Salariul tot ăla e, cât și programul de lucru. Tu ai nevoie de note, nu profesorul.

| Alverto explică (pentru T0T):

Nu știi nimic despre ce vorbești. Învățământul românesc e unul dintre cele mai slabe din Europa, cu toate că există finanțare, dar ce să vezi, nu se investește de loc în el. La mine în școală nu există laborator de chimie, la informatică trebuie sa stăm câte 3 la un singur calculator (vreo 20) și sunt mult mai multe lucruri lăsate din perioada comunisimului. Nu mai spune asta daca ai vedea sistemul de învățământ din alte state precum Danemarca, Norvegia, Belgia, Britania, America etc. Dar nu mă aștept să înțelegi, ești redus spiritual și intelectual