| anonim_4396 a întrebat:

De ce România este îngustă la minte? Împotriva LGBT? De ce? Cu ce au greșit? Da, sunt gay și mândru de asta. Eu nu văd nicio problemă cu asta.

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Romania e prea îngustă la minte datorită ortodoxismului care conduce țara asta plină de moşi, babe și i tineri cu gândire îmbătrânită

47 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca suntem un popor de ortodocsi, probabil cea mai toxica religie dupa Islam

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti gay, bravos tie, important e sa te simti TU bine in pielea ta. Acum, din pacate, ciocul mic daca vrei sa iti fie bine in tara asta cu iz de ev mediu. Ca sfat prietenesc o spun, uita-te cum se uita natia asta la rockeri, la USR-isti, la cei care vor sa faca ceva impotriva indoctrinarii religioase din scoli - cum crezi ca se vor uita la tine? Ai doua solutii: fie traiesti intr-o bula ermetica fata de restul societatii, fie emigrezi.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate...din pacate.Tin minte ca atunci cand s-a intamplat incidentul de la colectiv, cand aproape toti au sarit ca arsi ca aia s-a intamplat din cauza lu nenea cu coarne, facuse cineva o petitie ca ''rock-ul'' sa fie interzis si aia care asculta sa fie pedepsiti cu moartea...mda.

| AC4S4 a răspuns:

Daca esti impotriva LGBT esti ingust la minte? Cum de?
Hai sa vedem cine este mai ingust:
Era mai demult pe TPU o discutie de acest gen, tot cu LGBT. Un ateu afirma ca si el este impotriva LGBT, dar toti pro-LGBT ii sareau in cap si ii spuneau indoctrinat cu religia, fanatic, etc. Acesti oameni pro-LGBT, "deschisi la minte", au ignorat faptul ca el era ateu, tot indoctrinat, religios, fanatic l-au facut. Deci faptul ca esti impotriva LGBT, nu inseamna ca esti inchis la minte.

Se doreste devierea de la normalitate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema nu este ca esti Gay doar cã te mândresti la altii cu asta.

| SandraEve a răspuns:

Romania nu e ingusta la minte...de ce o crezi asa? Ca nu accepta atrocitatile astea? Doamne fereste...atunci cand gay ne vor acapara si vom ajunge sa ne numim "parintele 1 si parintele 2" in loc de "mama si tata", ei bine atunci putem spune ca suntem ingusti la minte. Chiar snobi

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SandraEve):

Ohooo,ba e foarte ingusta la minterolling on the floorSi tu faci parte din categoria alora.De ce is atrocitati? ca nu va plac voua sau ca nu vi se par normale? In Romania e o atrocitate si sa nu crezi in ''god''. Poti sa ignori daca nu-ti place.Nici mie nu-mi plac manelele, ce facem in cazul asta? A da, stai ca eu fac parte din minoritatea alora carora nu le plac manelele si alte cacaturi de genul, nu pot sa fac nimic in legatura cu asta.Romanul nu poate intelege valoare cuvantului ''diferit'', sunt si alte persoane, mai multe sau mai putine care is interesate de alte chestii, persoane care is altfel.Si daca credeai ca treaba asta e o boala, credeai gresit.Ia un ciocan si o dalta, sa-ti deblochezi mintea din evul mediurolling on the floor

| SandraEve a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Fiecare cu parerea lui, vezi ti de diferitii tai big grin saracutii

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SandraEve):

M-ai spart cu argumentul asta.Pai si tu de ce nu-ti vezi de parerea ta si dai raspuns?rolling on the floornu d'aia e sectiunea de raspunsuri? sa raspunzi si eventual sa incepi o ''discutie''.

| SandraEve a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da, dar nu sa ne certam. Parerea mea aceea este. Nu sunt de acord cu minunatele drepturi LGBT, mi se pare anormal. Argumente? Sunt atatea
Tu cu ce argumente poti veni. Ca asa sunt eeei, ca nu e vina lor, ca ce avem cu ei, sa ii lasam in pace
Nu, nu ii lasam in pace pentru ca NU e normal. Imi pare rau, daca nu e ce sa fac. Daca era normal, mai exista si acum Sodoma si Gomora

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SandraEve):

Nu e''normal''pentru ca nu place manoritatii. Nu stiai ca doar Dumnezeu are dreptul de ai Judea pe altii? De ce te bagi tu peste el

| SandraEve a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Eu nu le fac nimic laughing doar nu arunc pe strada cu bolovani. Mi e scarba sa ii si privesc, asa e, ii va judeca Dumnezeu

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

De ce toti care sunteti anti gay aveti impresia ca daca li se ofera un drept homosexualitatea va fi obligatorie?
De ce ai impresia ca tu vei deveni gay daca societatea ii accepta?
De ce ai impresia ca daca tu inchizi ochii si nu ii accepti ei nu vor mai exista?
De ce crezi ca daca unor gay li se vor da niste drepturi o sa ne f. utem toti in c.ur?
Raspunde mai intai la intrebarile astea si pe urma zi ca nu esti ingust la minte.

| SandraEve a răspuns (pentru suntserios):

Nu am deloc impresia ca voi deveni si eu asa daca societatea ii accepta. Nu sunt bolnava mintal
Nici daca toti oamenii de pe Planeta asta ar fi asa, nu as accepta
Normal ca ei vor exista chiar daca eu nu ii accept. Padure fara uscaturi nu exista
Nu o sa ne f.tem toti in c*r daca li se vor da niste drepturi, sa o faca ei linistiti si fara drepturi. Dar sa se poate cununa, casatori? Nu! Familia inseamna femeie+barbat
Atat!

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

Deci practic nu se va intampla absolut, dar absolut nimic diferit daca li se accepta un drept. Dar absolut nimic diferit. Doar ca nu vrei tu sa li se acorde un drept. Atat tot. Si nu vrei probabil dintr o gandire ingusta... ca alt motiv nu vad. Si sa nu zici chestii de adoptat copii, ca nu despre asta era vorba in intrebare, ci pur si simplu de acceptarea societatii

| SandraEve a răspuns (pentru suntserios):

Da, de acceptarea societatii era vorba. Iar acesta e unul si cele mai grave motive pentru care o parte din societate nu ii accepta. Iar pe de alta parte, cum am mai zis, nu e normal pentru ca o familie este compusa din mama+tata. Nu mama+mama, nu tata+tata, nu parintele1+parintele2

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

Bun, legea din Romania nu le permite sa se casatoreasca si nici sa adopte, deci, care mai e cauza pentru ca societatea romaneasca nu ii accepta?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru suntserios):

Stii momentul ala cand iti vine sa plangi cand vezi cat de incuiat poate sa fie cineva? lasa-l in pace, cand a dat-o cu Sodoma si Gomora, am realizat ca n-ai cum sa porti o discutie cu el, fara sa patrunda morala religioasa, aia calumea rauwinking

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SandraEve):

Si mie imi e scarba de persoanele astea ca tine, cred c-o sa ma abtin si eu sa nu arunc cu bolovani. Apropo, Dumnezeu nu exista.

| SandraEve a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cum spui tu

| anonim_4396 explică (pentru PumpkinDoll):

Stiu ca nu exista. Sunt ateu happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SandraEve):

Atrocitati? Atrocitati si anusuri impotriva naturii sunt vacile ca tine si boii care au impresia ca homosexualii pot "acapara" o societate. Indiferent ca se pedepseste cu moartea sau ai educatie sexuala din gradinita, procentul de homosexuali e tot ala cam in orice societate. Diferenta e ca unii trebuie' sa se fereasca de a se da in vileag pentru ca i-ar costa viata, in alte tari e oarecum mai relax, dar tot geme de crestinopati care arata cu degetul ca la noi, iar in altele nu are nimeni treaba cu tine, eventual mai si beneficiezi de niste drepturi normale, gen infiat copii sau posibilitatea unei casatorii. P.S. Sint heterosexual, casatorit, am un copil, si nu ma mindresc cu nici una dintre astea in mod deosebit. La fel ar trebui sa poata spune si un homosexual. E o stare de fapt pe care o accepti si mergi inainte cu ea. P.S. 2 Daca cumva intentionezi sa torni intrebarea ai penibila cu ce as spune daca vine fiica-mea sa mi-o prezinte pe iubita ei... as spune sa aiba grija una de alta si ca ma bucur ca are pe cineva care o face fericita. Si chiar nu m-ar interesa ce si cum fac ele in dormitor, la fel cum nu ar trebui sa ii intereseze nici pe crestini de ce, cum, si unde isi baga homosexualii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SandraEve):

Nici sa asculti death metal nu e normal. Sa ii scutim de impozite pe pidosnici si metalisti, ce zici?

| Drimmero a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Poti sa ignori,, dar ce te faci atunci cand ti se baga pe gat ceva cu care nu esti de acord? aici ma refer la absolut tot ceea ce nu-ti place, nu neaparat la comunitatea asta, mai poti sa ignori?

| anamariarot a răspuns (pentru SandraEve):

Vezi că religia asta condamnă și crezutul în horoscop, astrologie, tarot etcwinking

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Drimmero):

Nu iti baga nimeni nimic pe gat.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai is unii care vin cu''acum ii acceptam, peste cativa ani va fi homosexualitatea obligatorie''. Sunt sigur ca in viitor o sa vina cineva la mine, o sa ma oblige sa devin mic iar, sa intru inapoi la mama-n traista, sa-mi schimb genele ca sa fiu gay si sa ma nasc iar.Asta-i unul dintre cele mai stupide lucruri pe care le-am auzit.

| SandraEve a răspuns (pentru anamariarot):

Ok, nu cred ca e cazul sa comparam lgbt cu horoscopul happy

| Drimmero a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Mai vorbim dupa ce scoti capul spre realitate si vei vedea la ce ma refer,, evidenta nu se contesta niciodata.

| SandraEve a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In final, vom vedea cine a fost o atrocitate si un anus big grin dar eu pun ramasag cu tine ca vei pierde acest pariu. Iar apoi, nu am zis ca veti acapara voi ceva, ma rog...nu are niciun sens sa mai discut ceva cu tine din moment ce nu avem absolut nimic in comun si discutia ar fi de fapt o cearta. Sanatate tie si fetitei tale si calmitate laughing ca prea ai sarit ca ars. Daca tot nu te intereseaza parerile celor din jur nu stiu de ce ai ripostat in halul asta.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar nu inteleg la ce te referi, fii mai explicit putin, daca nu-i deranjul prea mare

| anamariarot a răspuns (pentru SandraEve):

Nu, motiv pentru care nu e cazul să comparăm lgbt cu religia.

| SandraEve a răspuns (pentru anamariarot):

Ba da boss, pentru ca sunt in relatii stranse. Lgbt vrea drepturi, vrea sa se casatoreasca. Asta nu are legatura cu biserica? Ba are o mare legatura...

| anamariarot a răspuns (pentru SandraEve):

Fără boss, te rog, că nu-mi place. Ideea era că tu aduci în discuție religia, îi pui în inferioritate pe ceilalți doar cu lucrurile care nu îți convin ȚIE și care se întâmplă să fie condamnate de religia ta. Dacă se aduce în discuție un lucru pe care și tu îl practici și, la rându-i, e condamnat de religie, hop, ce să vezi, nu mai contează.
Și dacă cei care aparțin comunității lgbt vor să se căsătorească, ce? Dacă vor drepturi, ce? Unde e problema?
Singura problemă ar fi să vrea să se căsătorească în cadrul bisericii, dar cu siguranță nu. E suficient să te uiți printre ei să vezi că nu cred în Dumnezeu, deci nu vor nici oficiere în fața altarului.

| SandraEve a răspuns (pentru anamariarot):

Bine. Fiecare cu parerea lui

| anamariarot a răspuns (pentru SandraEve):

Când ești pusă în postura de a-ți argumenta opiniile, te oprești; la fel ai făcut și mai sus. Mulțumesc, oricum.

| SandraEve a răspuns (pentru anamariarot):

Mi-am argumentat opiniile destul de clar si explicit. Nu imi place sa ma cert iar atunci cand vad ca intru in polemici prefer sa ma retrag. Ce rost ar avea sa continuam discutia? Oricum nu avem aceleasi valori morale, conceptii si opinii. Ar fi o discutie in contradictoriu
Ai vrea asta?
Eu nu

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SandraEve):

1. dumnezeu este acceptarea sau negarea unei povesti. 2. hoosexualitatea, din punct de vedere psihologic este un "comportament sexual deviant". 3. a. natura a creat 2 sexe, pentru a se perpetua speciile-inclusiv oamenii. b. negarea functiei naturale este din categoria dezechilibrelor psihiatrice. 4. alte povesti sunt doar speculatii interesate.winking

| anamariarot a răspuns (pentru SandraEve):

Nope, n-ai făcut-o. Ai adus în discuție doar un argument aflat în strânsă legătură cu religia; atât.
Iar să spui despre ei că sunt bolnavi psihic, că sunt nebuni... aici intervine ignoranța ta. Cam de când s-au născut părinții noștri(cel puțin ai mei), adică la începutul anilor '70, nimic din cadrul lgbt nu mai e clasificat ca problemă de natură mintală, demonstrându-se că orientarea sexuală e ceva cu care ne naștem.

| SandraEve a răspuns (pentru anamariarot):

E posibil ca unii sa se fi nascut asa, e posibil ca altii sa fie influentati de mediu si e posibil ca altii sa aiba probleme psihice. Sa fie ei sanatosi, e ultimul lucru pentru care m-as certa acum
E strict opinia mea si strict alegerea mea daca sa fiu sau sa nu fiu de acord cu drepturile lor minumate, cu atata victimizare si smiorcaiala.
Nu cred ca e cazul sa ma justific cumva in fata ta. Poate si strict motivele legate de religie sa existe astfel incat sa mi se para o anormalitate ce nu trebuie adusa la rangul de normalitate. Daca tie ti se pare normalitate, au eu pot spune ca intervine ignoranta si snobismul

| anamariarot a răspuns (pentru SandraEve):

Să mi se scuze ignoranța bazată pe ce au descoperit niște cercetători. Să mi se scuze și snobismul pe care eu îl văd drept toleranță în cazul de față.
Oricum, eu nu încercam să te fac pe tine să gândești ca mine, ci încercam să-ți înțeleg gândirea, motiv pentru care te-am rugat să îți argumentezi opiniile.
Îmi pare rău că faci confuzie între o discuție în contradictoriu și o ceartă.

| SandraEve a răspuns (pentru anamariarot):

Ok, sper ca mi-ai inteles gandirea.
Si eu sunt toleranta, nu le dau in cap, nu ma duc sa arunc cu pietre cand ii vad, nici macar o privire urata nu arunc. Imi vad de opiniile mele, dar atunci cand mi se cere sa argumentez, pai asta fac.
Este o anormalitate
Contravine religiei
Distrug copiii pe care ii vor adopta
Trei argumente care pun baza aceste gandiri pe care o am ai mi-o manifest

| AlexDarius3 a răspuns:

Pentru ca e ciudat. Pur si siplu pentru unii nu e normal si pentru altii da.

| MentulaMagna a răspuns:

Îmi pare rău că am intrat să citesc răspunsurile.

| xxXClausXxx a răspuns:

Ok au trecut cativa ani dar se inmultesc si chiar devin un chin sa realizezi ca toti ingerasi lor plang sarmanii.Noi am incercat dar daca cei care sunt caposi nu vor sa inteleaga atunci se vor intelege la portile raiului cu Dumnezeu apoi buf cad in iad nici nu vor apuca sa miroasa raiul. poate fi o pierdere de timp aceasta cearta dar eu presupun ca am spus destule si ar trebui acum sa ne vedem de treburile noastre.Au ajuns copii chiar de la varstele de 8 ani sa fie,, lesbi" vai sau trans si totfelul de porcarii...sa va spun o poveste
Era odata un crestin si familia lui care locuiau intr-un sat plin de homosexuali.Acestia decid sa se mute din aces sat si la iesire se intorc peste sat si observa ca acel sat era in flacari si lava curgea peste el. Era plin de tipete.

SA VA MAI SPUN CA SUNT SI CRESTINI HOMOSEXUALI IN ZIUA DE AZI! asa ceva nu se poate imi taie respirtia!