| Lovelypeaches100 a întrebat:

De ce scrie in regulamentul scolar ca vor fi consecinte daca te prinde cineva in bar in timpul scolii? Pana la urma nu mi se pare ilegal sa chiulesti de la scoala sau sa mergi unde poftesti...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa intri intr-un bar, crasma, discoteca si restaurant daca esti minor (ai sub 18 ani).
Cum in general, copii de scoala sunt minori, este ilegal sa te aflii la crsma sau in pub, cand tu trebuie sa fii la scoala.
De mers unde poftesti, ai voie dupa implinirea varstei de 18 ani, cand esti major!

| Catrice a răspuns:

Pentru ca alcool interzis minori.
Hopa, se pare ca am petrecut prea mult timp prin baruri în timpul scoliihee hee

| Sofer a răspuns:

Cum e sa te ia poliția de prin baruri și sa afle ai tai laughing. Școala răspunde dacă pățești ceva și e bine sa respecți regulamentul.

| LPCTSTR a răspuns:

Ba să știi că gândești prost, progenitura să vină la școală și să învețe, barul nu oferă educație și nici oportunități în viață.
Ideea este urmatoarea: dacă tot vrei să mergi unde-ți poftește inima, de ce te mai duci la școală? Până la urmă de ce te-au mai înscris părinții?
Nu te mai duce, vezi ce se-ntamplă, du-te unde-ți "poftește" inima și fă cum crezi tu de cuviință... daca tot zici că nu ți se pare ilegal.

| Lovelypeaches100 explică (pentru LPCTSTR):

Mai... hai ca ma agiti. Nu am spus niciunde ca eu fac asa ceva, si chiar daca faceam, nu e de tine sa judeci. Cu toate astea mi-ai scris un roman in care nu ai raspuns la intrebare

| Furnicuta000 a răspuns:

Scoala raspunde pentru tine atata timp cat figurezi ca esti la scoala in intervalul ala orar. Daca un elev chiuleste si are ABSENTA in catalog si el se duce la bar sa bea, sa se drogheze, sa comita o crima sau il calca o masina pe strada, ce vina are scoala? Sunt o gramada de elevi care lipsesc de la scoala (chiar zile intregi) sau nu se mai duc deloc la scoala, mai ales daca sunt in clasa a 12 a sa zicem, cand scoala nu mai e obligatorie, ce poate sa le mai faca directorul sau profesorii? E alegerea lor

| Yurisa a răspuns:

Pentru ca esti in timpul programului si scoala raspunde pentru tine in intervalul respectiv. Raspunde daca te calca vreo masina, daca intri in coma alcoolica, etc

Răspuns utilizator avertizat
| DanTeSkies a răspuns:

Nu este ilegal, e dreptul tău să faci ce vrei, dar la fel, e obilgația ta, prin lege, sa termini minim 11 clase. Absențele pot atrage exmatricularea așa ca oarecum există consecinte, dar indirecte, sub forma absentelor, în rest nu are nimeni dreptul sa te scoată de la o terasă sau să îți zică ce să faci cu timpul tau.