| SecretColors a întrebat:

De ce se face ca o conversatie cu o tipa sa fie superficiala? Spre exemplu vorbesc cu o tipa prin mesaje.Dar nu prea pare asa in mare parte implicata in asta... spre exemplu trebuie sa generez eu in mare parte a conversatiei, ca ea sa raspunda dar ea nu pare un pic interesa in asta.Dar aici se naste o intrebare cum fac sa nu mai fie o conversatie superficiala? Vreo idee? Cum pot sa ies din "zona" asta ca conversatie sa nu mai fie superficiala?, Si sa o fac sa fie un pic interesata...

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Problema sta in modul vostru de comunicare : mesajele.
Nu prea mai au cum sa fie altfel decat superficiale conversatiile prin mesaje. Poti purta o discutie in adevaratul sens al cuvantului cu o persoana fata in fata, sau cel putin la telefon.

Trebuie sa fie o comunicare neintrerupta, sa observi reactii, sa iti dai seama care sunt domeniile de interes. Nu e asa usor sa dai curs unei conversatii cu o persoana pe care nu o cunosti prea bine prin sms/facebook/whatsapp etc.

Mai bine fa-ti curaj si invit-o undeva big grin

| SecretColors explică (pentru Libelle):

Pai dupa ce i-am facut rost de numar i-am zis sa mergem undeva dar pe whatsapp...dar a zis intr-un final ca nu are dispozitia pentru intalniri acum si eu la care i-am raspuns poate cu rabdare.Nustiu ce sa zic alte sfaturi ai putea sa il mai zici...adica trebuie sa o sun s-au..nustiu..Cum ai proceda tu daca ai fi in locul meu?

| Libelle a răspuns (pentru SecretColors):

Sincer vorbind, as lasa-o in pace. Adica as insista pana la un anumit punct, dar cand as vedea ca totul devine stresant...gata.
Nu merita nimeni timpul, grija si insistenta ta. Cand lucrurile nu merg, nu merg. happy

Si din ce ai spus, nu par ca ar merge cu ea. Probabil nu vrea nici un fel de implicare acum.

| SecretColors explică:

Da așa cred și eu nu prea pare interesată, de aici cred ca e și superficialitatea asta mesajele sunt vage când le da ea....Nustiu...

| Anna121 a răspuns:

Fiecare om are stilul lui de a scrie, de a se exprima. Unii raspund cu mesaje lungi, cu multe detalii pe cand altii raspund scurt si la obiect. Este enervant uneori, dar nu prea ai ce sa faci.