| raduspace10 a întrebat:

De ce se tot fac glume cu Iliescu referitor la varsta lui si ca nu moare? La urma urmei, are doar 89 de ani, nu e ca si cum ar avea 100 sa spui ca are vreo varsta "wow". 89 nu e o varsta chiar asa grea de atins daca te mentii sanatos.

2 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Iliescu a fost un nenorocit si toti fac glume pe seama varstei fiindca autoritatile practic in loc sa ii aplice pedepsele care ii se cuvin asteapta sa moara!

| raduspace10 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Stiu ce a facut, desi sunt nascut in 2000 ( stiu cam tot ce s-a petrecut in anii 90 ).
Totusi... sincer sa fiu, orice ar fi facut mi s-ar parea prea dur sa il pedepsesti la 89 ani ( pentru ca in mod normal mori undeva intre 90 si 95 de ani ), peste 95 e greu sa prinzi. Ma refer ca la aceasta varsta e cam sigur ca moare acolo. Daca ar fi avut 70 si ceva de ani, era cu totul alta situatie, sau un 80-82.
Asta este parerea mea, nu sunt de acord cu ideea ca un om sa fie tinut in inchisoare pana moare. Mi se pare normal ca orice om ( inclusiv un condamnat pe viata ) sa fie eliberat dupa varsta de 80 de ani.