| PumpkinDoll a întrebat:

De ce se uita unii la tine urat cand le spui ca nu mai asculti hip hop romanesc sau ca nu-ti mai place? O mare parte din el, NA', Rappa, Veritasaga si Bitza inca mai ascult ....si rar cand ii ascult si pe ei.Am prieteni care tot imi trimit melodii pe Facebook, cu toate ca le-am zis de 10 ori ca nu mai ascult.

27 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Gurile rele critica orice vor, important este ca tie sa iti placa aceste lucruri si sa le asculti in continuare fara sa iti pese de ce crede lumea.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că unii chiar nu au altă treabă, de aia se uită urât.
În primul rând ar trebui să fie strict problema ta ce muzică asculți.
Nu trebuie să criticăm pe nimeni în funcție de muzica pe care o ascultă.

| aXy99 a răspuns:

Nici mie nu imi mai place rapul romanesc. Mici exceptii.
Nu am idee de ce se uita urat la tine, probabil se simt ofensati pentru ca ei inca asculta.

| DDCC a răspuns:

Hei! Și mie îmi place Rappa.
Veritasaga e o trupă prea tristă și dureroasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rap-ul nu este decat o altfel de manea, la fel de rasuflata.
macar tiganii aia au bani, si de ceva timp au ajuns sa-si trimita copiii la harvard si la oxford, spre deosebire de reparaie cu pantalonii cacati la cwr, care fumeaza 10 insi din aceeasi tigara, si beau bere la coltu blocului.
cand esti copil mai merge, golaneala chestii, baieti rai bla bla.
Dar dupa ce devii adult, si vezi ca viata nu e ce canta aia, si trebuie sa te duci la munca, ca nu merge sa furi, sa ai un copil acasa, si sa intrii la puscarie sa lasi familia sa se descurce singura, ca o mama singura nu poate.
Si te trezesti ca nu e cu golaneala, viata, si ca trebuie sa o iei in serios.
Tataie ala avea niste versuri nu mai zic,
citez din bug mafia 5000 de zile laughing)) (stiu, si eu rad cand ascult asta acum, la varsta mea, si ma intreb cum am putut asculta asemenea porcarii )

"5000 de zile de vorbit lucruri serioase,
De spart boxe-n case, c*ruri de femei frumoase
Hip-hop nu înseamnă băutură şi jointuri,
Da' mereu o să miroasă a băutură şi jointuri"

De spart c*ruri de femei frumoase, dar are si el o fata, care o sa asculte ce canta tasu cand era ea mica happy

Altu
puya
"vreau sa vad toate fetele
sus pe bar, sus pe bar, sus pe bar
vreau sa le vad la toate tatele
cum sar, cum sar, cum sar
vreau sa vad numai studente
sus pe bar, sus pe bar, sus pe bar
sa danseze bete bete
sus pe bar, sus pe bar, sus pe bar"
laughing i mean, wtf is this suposed to mean tho?
n-as vrea sa ma duc la o petrecere, unde danseaza niste nasoale bete in tatele goale, pe bar.

Cat despre verita saga, ala e depresiv rau, are ceva probleme, toata ziua plange si se plange, si face numai rime, n-au legatura primele 2 cu celelalte 2.
Incepe melodia despre cum oamenii sunt haini, si universu si ii sterge lui amintirea laughing))) si se termina cu mustar de tecuci sau cine stie ce rima random care n-are nici o legatura cu ce canta el la inceput.

| PumpkinDoll explică (pentru anonim_4396):

Nici chiar asa,sunt melodii rap care in mare parte au legatura cu realitatea,dar m-am saturat de masoni, ura la adresa celor cu alte orientari sexuale, Dumnezeu si ipocrizie, strada, cutite in gat etc.

https://www.youtube.com/watch?v=-CJQT178ltA
https://www.youtube.com/watch?v=LKsTdP7Bb9A
https://www.youtube.com/watch?v=Ibm2fz3jnVk

https://www.youtube.com/watch?v=sVkY9-kvVN8

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pana acolo crezi ca merge rap-ul? B.U.G. oricum sunt legende, nici nu are rost sa comentam, dar daca nu-ti place asta de "golaneala", de Kazi Ploae, Cedry2k, ai auzit?

"Eu cânt despre ființă, aparent sunt doar ridicol; tu canti despre probleme pe care ti le faci singur." - Kazi Ploae

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Daca nici astea nu iti plac, ramai la manelele tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Cand eram mic mai ascultam, dar acum nu ma regasesc pur si simplu in versurile alea deprimate.

Ca moldovenii, ca aproape toti sunt moldoveni din cei ce i-ai enumerat (probabil le place rap-ul la moldoveni ) laughing, canta numai despre depresie, si cum universu vine si ii fura lui chi-ul, si umbra fericirii lui, nu se compara cu mirosu de crema de pantofi dimineata, pe stomacul gol, ( ca nu-i dadea ma-sa de mancare)
si cum soarele face umbra dar si lumina in acelasi timp.
90% din versuri jur ca sunt mai rele ca versurile unei manele.
Aia macar canta de iubire, cu gagica, cum da din buric, sau ce canta ei acolo, ceva de petrecere, poti sa bei un pahar de vin la o terasa si sa mananci o pizza, si sa fii fericit, si sa nici nu-ti dai seama ca, canta o manea in surdina acolo.
Da ia du-te la o pizza la un restaurant, si sa cante cedric sau cum il cheama, verita saga, cum au fost ei abuzati si saraci de mici, si au iesit din pamant si s-au ridicat la cer, si ingerii care omoara ingeri, si prostii de-astea de expresii care n-au nici o noima, cum e?
nici mancarea nu mai intra laughing)
Tre sa fii in the zone acolo, sa te regasesti, sa-ti placa asa ceva.
As vedea asa, unde ar putea canta ei, la locatii ma refer.
"baruri" in care tai fumu de tigara cu cutitu, unde toti sunt beti, si plang ca se regasesc si ei in versurile aleia, si si lor le-a furat unversul chi-ul laughing))

Uite cum vorbeste fiica unui tigan, manelist, si ce educatie are,
https://youtu.be/lUvQfFQd8dw?t=70

si uite-te la oamenii aia cu pantalonii cacati la cwr, cu ochii rosii de la bere si iarba, fara familie, si care canta cum ii fura guvernu, ingerii mor, ceru-i albastru doar ziua, si de-astea laughing)
Nu sunt contra, da nu e pentru mine., Mai mult ma deprima cand plange ala-n versuri, ca ma-sa nu-i dadea de mancare si ta-su era betiv.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu macar ai ascultat ce ti-am trimis? Nu ti-am dat veritasaga, nu plangea nimeni, erau melodii mai lente ce indeamna la meditatie, nu la depresie. Daca nu esti in stare sa intelegi metaforele, cred ca e mai bine sa ramai la salam. Auzi, n-au nicio noima laughing
Daca iti dadeam ceva mai comercial, mai de "petrecere", de "smecherie", ai fi zic ca seamana cu manelele.
Fiecare asculta ce ii place, sunt perfect de acord cu asta, dar tu acum faci "HATE": "oamenii cu pantalonii cacati la cwr". Acum sa zic si eu de manelisti ca sunt tigani borati, analfabeti, fara pic de cultura etc? Nu, nu o voi face.
Consider ca aceasta discutie a luat sfarsit, simpatizant PSD, manelist si hater, combinatia perfecta. Te potrivesti perfect tiparului sustinatorilor PSD de la meetingurile recente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Tiganii nu mai sunt cum erau acum 20 de ani.
Sunt si jegosi care traiesc in conditii mizere si analfabeti.
Dar din ce in ce mai multi tigani, se duc la scoli private, se imbraca normal, vorbesc normal, stiu 2-3 limbi straine, au case, masini, educati.
Ce mai vrei?
Pe cand astia reprezinta pierderea de timp, la coltu blocului, cu sticla de bere in mana si tigari la bucata, si cam atat.
Ce meditatii si metafore,
"albastru cerului, ca culorile curcubeului, din lumina soarelui, ce vine din sufletu omului"
ia uite, am facut o rima asa, in 2 secunde, asa suna toate melodiile alora de mai sus.
Si cum sunt ei "legati in zale, si n-au mai mancat de mult sarmale, si adancul sufletului e ca o minge de tenis, incrustata cu diamante, din lacrimile varsate cand il batea tasu.

Sa fim seriosi laughing
Nu prea ascult eu muzica de fel, da daca as asculta, mai degraba prefer o manea, sau ceva cu mesaj happy, ceva de dragoste acolo, sa ma binedispuna, nu sa ma faca sa intru-n depresie laughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama ce asculti, foarte bine. Geniale versurile.
Ma intreb totusi de ce nu esti tu simbol national si poet laureat al premiului Nobel pentru literatura ma intreb? Pana la urma, ce scrii tu, ce scria Eminescu, ce scria Nichita Stanescu sau Adrian Paunescu, tot aia e, nu? Nu e mare diferenta. Nu esti apreciat la adevarata ta valoare, chiar imi pare rau sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

O data in viata te regasesti si in versurile lui eminescu, cand esti in adolescenta,
Adrian paunescu, facea politica printre versuri.
La fel si prostu ala de, cum il cheama, Mircea Dinescu.
Nu ma intelege gresit, cand eram mic, acum vreo 16 17 ani, visam sa-mi fac formatie, scriam versuri hip hop :)) cred ca mai am caietu ala pe acasa, o sa il caut cand ma mai duc la mama.
Insa vine o vreme cand nu te mai regasesti pur si simpu in ce canta ei.

Uite, ce stare iti da melodia asta spre exemplu?
https://www.youtube.com/watch?v=t6PmB6tMBOc
te duci cu copilu la zoo intr-o sambata,
sau cu prietena la mall, si asculti asta in masina pe drum
Si dansezi si canti pe drum si iti da asa o stare de bine.
si ce stare iti da o melodie care canta despre umbra soarelui pe luna, ca inima cwurului, cu o parte intunecata si una luminata? sau ce mai canta aia?
EU nu am o parte intunecata a inimii si nici una luminata. :)))
N-am mancat de pe jos, n-am umblat cu pantalonii rupti in cwr pe strada, cum canta ei,
nu ma droghez ca ei, imi iubesc parintii, nu ma cert cu sufletu meu noaptea cand ma pun in pat, sau despre ce mai canta ei.
Mai mult ma deprima cand aud pe vescan sau mai stiu eu, sau vad la sugestii si mai dau click.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Melodia aia nu imi transmite nimic, e generica, suna de parca as mai fi ascultat-o de 1000 de ori inainte, nu imi place, nici nu pot fi atent la versuri din cauza. Eu de regula ascult rock/metal/jazz, nici aici nu sunt prea atent la versuri, poate doar acolo unde e cazul, ascult daca imi place cum suna in principal, dar mai sunt si exceptii.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat despre poetii respectivi (in afara de Dinescu, n-am citit nicio poezie de-a lui) tin sa te contrazic. Bunaoara Eminescu, nu cred ca i-ai citit toate poeziile. Spre exemplu "O, ramai", ti se pare ca mai are ca mesaj iubirea? Ca ii este adresata adolescentilor indragostiti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Pai probabil era dedicata bagaboantei de prietena lui, care si-o tragea cu toti, inclusiv cu caragiale.
nu ma regasesc nici in asta, ca nevasta-mea n-a avut asa episoade sa fuga de acasa cu altii, in 13-14 ani de relatie happy
Si daca ar pleca cu altul, (prin absurd) n-as sta sa-mi plang de mila.
Suna generic melodia aia, da, dar ce stare de spirit iti da aia, si ce stare de spirit iti da vescan?
Poate tu suferi din dragoste, ai fost si tu batut cand erai mic, sau furai cingo de la magazin, sau despre ce mai canta el.
Si tu te regasesti.
Dar eu nu.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am suferit din dragoste, nu am fost batut cand am fost mic, nu ascult Vescan.

Iar despre "O, ramai" e clar ca nu ai inteles NIMIC. Ti-am spus ca nu intelegi figurile de stil happy
Nu e vorba de dragoste, e vorba despre natura. Padurea capata chip uman prin intermediul copilariei autorului. Natura este personificata. Asta te-a facut sa te gandesti ca are legatura cu "bagaboanta de prietena a lui care si-o tragea cu toti"? E destul de clar ca nu intelegi ceva mai profund decat "esti bomba, bomba cand dansezi".

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Lasa ma o poezie, ca majoritatea poeziilor lui, sunt pentru veronica, si aialalalta a lu carol.
Nu inteleg ce treaba are eminescu cu verita saga
Uite, asta e de la cedr2k sau cum se scrie

Cedrea-i legat de tara ca de fratioru' lui
Ca mama de pui, ca taranu' d-ogoru' lui
Genu' din topor, duşmanul poporului
Negru-n cerul gurii ca cerul mortorului
Tin sugative la distanta
Si-i plin de exemple sugestive ca o clanta de zdreanta...

Clanta de zdreanta

Ce legatura are ala cu eminescu? laughing))

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce tot aduci veritasaga in discutie, nu am pomenit de ei.
Clanta este un argou, nu te gandi la sensul principal.
Nici n-am spus ca are cedry2k treaba cu Eminescu. Rapul e rap, poezia e poezie. (desi mai exista si exceptii: https://www.youtube.com/watch?v=4G59iIO7ODk )

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Nu e nici un argou. a zis clanta ca sa rimeze cu zdreanta.
Foarte inteligent laughing
argou e cand zici, babac la parinte.
Clanta daca tot vrei sa-l iei ca argou, se foloseste in urmatoarea propozitie.
Mergem sa dam o clanta?
Unde clanta inseamna, cred ca stii, ca ascuti rap. happy

unde o clanda de zdreanta, n-are nici o treaba.

Asta e genu de rima, "eminem" eu asa o numesc.

Fara noima si cu subiect multiplulaughing
incepe sa cante despre un ou, si se termina gen, cum l-a batut tasu cand era mic, si de-asta e trist si ceru-i gri si fara stele laughing
N-am ma nu stiu.
Cand eram mai mic jur ca ascultam, dar acum nu stiu, mi se par stupide.
Cred ca mi se trage de la un episod.
Era puya la un restaurant cu niste baieti, si era restaurant de pocaiti.
Nimic iesit din comun, numai ca nu se servea bautura. (cred ca un tigan ar fi reactionat mult mai civilizat)
Si i-a zis femeia aia :
-Nu servim bautura aici, dar va puteti lua de la magazin, si puteti consuma linistiti.
Adica femeia a fost super politicoasa.
Si puya asta, vorbea cu aia, ca si cum baietas de cartier, si radea de aia, arunca paharele pe masa de vin in scarba, si vorbea asa ca un basinos de-ala, fara pic de educatie.
Si am avut asa un flashback al copilariei mele, cum ascultam eu la familia, si am zis, de ce ascultam eu asa versuri? ca eu nu sunt nici baietas de cartier, zic buna ziua pe unde ma duc, sunt politicos, nu arunc gunoiu pe jos, sa vand droguri sau mai stiu eu despre ce cantau aia.
Apoi cealalta jumatate, canta de tristeti si e depresiv sa te trezesti sa-ti faci cafeaua, si sa incepi cu o piesa de-a lu cedr2k in masina in drum spre munca.
Subcarpatii sunt singurii care cred ca sunt faini.
Si cris blazini, ca pe ala il cunosc laughing)

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti sunt asa (ca puya). Crezi ca toti tiganii se comporta mai frumos? (aduc aminte de ei pentru ca si tu o faci, in mod normal nu ii bagam in discutie) Sau manelistii care majoritatea au un caracter infect (puya fiind minciuna fata de ei, desi nici mie nu imi place de el).
Imi zici mie de tigani ca-s educati, nu stiu unde locuiesti, dar in Constanta 99/100 de tigani sunt jegosi, imputiti, nespalati (nu, nu m-am repetat), needucati, nesimtiti, agresivi, tupeisti, aroganti etc. Exceptiile sunt rare.
PS: Nu prea ascult rap, cand eram mai mic o faceam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Eu sunt din constanta, si tiganii nu sunt imputiti sau nespalati.
happy
uite-l cum isi bate joc
aici https://youtu.be/99aokzhGfGM?t=474
si aici https://youtu.be/99aokzhGfGM?t=530
mai ales la ultimu

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori esti unul dintre ei ori nu-mi explic.

Aaa...cred ca esti orb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

In cartierul unde stateam eu, eram toti romani.
Dar aveam vecini, o familie de, nu pot sa le zic tigani, turci.
SI aveau copii cat noi.
Am mancat toti din aceeasi farfurie, si ei la mine si eu la ei, copiii ca copiii, toti faceam prostii.
30 de ani mai tarziu, au familia lor, o casa cumparata din banii lor, un loc de munca, si copii olimpici la matematica.
SI aveau si rude de-ale lor, din piata grivitei sau piata chiliei, toti respectuosi cand veneau pe la ei.
N-am nimic de spus.
Or fi si tigani prin centru pe acolo, dar sunt si boschetari romani, nu numai tigani.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci erau turci, nu tigani, am inteles (desi sunt constient ca exista si exceptii in randul lor).
E clar ca sunt si boschetari romani, dar in RATC-uri n-am vazut romani cu copii nespalati de luni de zile duhnind a hoit, ascultand manele la boxa sau difuzor, luandu-se de lume fara motiv, tinand mana mai mult in buzunarele altora decat ale lor etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ce sa zic. Ia-ti masina. si ai scapat de ei.
Am patit si eu.
Pe vremea cand erau cd playerele la moda.
Mp3-uri nu prea erau, spre deloc asa.
SI aveam titai cd playeru in buzunar, m-am chinuit sa il bag gen.
Si se chinuia unu si tot tragea tragea, sa-mi dea geaca de pe mine jos nu altceva.
Si zic ce faci ma acolo?
laughing)
Dar eu ii cunosteam pe toti care erau hoti de buzunare cand eram mic.
Si ce crezi, unul din ei era roman, si vecin cu mine. Nu era tigan si nici turc.