| ArisTOTelx a întrebat:

De ce sunt trist in unele zile și gen dacă ma joc un joc nou câteva zile sunt ok ca am ce face cu timpul și după ce ma plictisesc devin iar fără chef de nimic și alte chestii și in alte ori gen tristețea dispare in următoarea zi ca sa zic așa. După câteva zile de tristețe fără motiv apare fericirea, adică in sensul ăla ca nu sunt trist mai deloc, am chef de multe, etc.
Menționez ca sunt adolescent 16 jumate și sunt cam anxios, din câte se spune și pe yt poți fi depresiv dacă ești anxios și ma tot confrunt cu confuzia asta ca gen sunt depresiv sau am doar zile proaste și mai era pe net ca e chestia cu hormonii ce orice adolescent trece pe melancolia asta și stările astea hormonale fără motiv, este sau sunt depresiv?laughing

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Buubbu a răspuns:

Depresia e ceva mult mai grav decât niște schimbări de dispoziție. Nu te mai încrede chiar în tot ce se spune pe internet. Este adevărat că la vârsta asta ai șanse mai mari să treci prin aceste "mood swings", dar nu e capăt de lume. Multora, trecuți de adolescență li se întâmplă. Încearcă să îți găsești și alte ocupații. Citește, începe un serial nou, vorbește online cu prietenii, încearcă să faci ceva creativ dacă ai înclinații. Dă-i creierului chestii cu care să se ocupe și nu vei mai avea "timp" să fii dezamăgit de "nimicuri". Poate o să îți o perioadă să înveți aceste noi obiceiuri, dar merge.
Încă ceva: Exercițiul fizic. E sfânt când vine vorba de sănătate, și nu doar cea a corpului, ci și a psihicului. Baftă. happy

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi e normal, plictiseala întristează și la fel să faci exact același lucru mai mult timp la rând. când găsești un joc nou e entuziasmu de a descoperi ceva nou. dar preferabil e să descoperi și alte lucruri noi, nu doar jocuri...

| Dana1999 a răspuns:

Da,poate fi o problema mentală. Trebuie să discuți cu un psiholog