| raduspace10 a întrebat:

De ce toti parintii se enerveaza pe copii cand acestia injura? Si aici nu ma refer la injuratul de fata cu ei, dar sa zicem ca un copil vorbeste la un telefon si injura, exista riscul sa intre mama sa peste el si sa se ia de el ca injura daca cumva l-a auzit vorbind? Am 20 de ani si sa fim seriosi, in special in cazul baietilor (ma rog, barbati deja la 20 de ani) se injura foarte des ca la usa cortului. Si cred ca e valabil si la 30-40 ani, poate doar nu atat de mult ca la 20 de ani. De ce daca un copil de 10 ani injura e nasol, dar la 20 de ani e total ok?

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Ei bine, injuratul deși este o descărcare necontrolată a nervilor, frustrărilor etc., atunci când un copil înjură, părintele se simte responsabil de educația lui. Când copilul devine adolescent sau matur, se presupune că este responsabil pentru ce scoate pe gură, iar părintele poate că se retrage deranjat de ce aude, ori poate reacționează dar știe că nu mai e în puterea lui de a controla. Înjurăturile nu te fac nicidecum superior ca specie, nu este nimic deosebit care să te facă să te simți mai special, căci se înjură de la omul străzii până la diverse "funcții înalte". Indiferent de cine și la ce vârstă este folosita înjurătura, nu este plăcută auzului. Contează și starea persoanei care aude înjurătura, căci într-un stand up poate fi acceptată cu ușurință dacă este încadrată ok. Depinde mult și de educație. Înjurătura nu s-ar răspândi atât de mult dacă nu ar fi și "promovată" atât de des încă de când suntem mici, chiar de la unii părinți, bunici etc.

regis
| regis a răspuns:

Din pacate multi parinti nu intervin atunci cand copiii injura. Nu e ok nici la 30, nici la 50, nici la 100. Faptul ca se injura foarte des denota doar lipsa de educatie, iar un asemenea mediu trebuie evitat, nicidecum imitat.

| Nemessys a răspuns:

Nu e ok sa injuri indiferent de ce varsta ai avea si mai ales la adresa unei persoane. happy Si eu vorbesc urat uneori, dar nu as sta in prezenta unei persoane care in fiecare propozitie adauga cate o injuratura. De cele mai multe ori folosesc,, vorbe mici" si bineinteles pentru amuzament, rareori de nervi, dar si atunci nu sunt la adresa cuiva.

| Zorn a răspuns:

E o diferenta intre a injura ca sa iti descarci tensiunea nervoasa (chestia asta e pe bune, e vorba de functia cathartica a limbajului si chiar ajuta) si copiii care injura ca sa se dea "smecheri". Nu cred ca ii OK sa injuri la fiecare 2 vorbe, indiferent ce varsta ai avea, ca dai dovada de un vocabular limitat si multe altele.

| raduspace10 explică (pentru Zorn):

Eu stiu ce zici, dar iti dau un exemplu: ai spus de copii care injura sa se dea "smecheri". Sa zicem ca unui copil i se blocheaza calculatorul, si simte nevoia sa injure ca sa se descarce. Parintii tot o sa se ia de el.

| Zorn a răspuns (pentru raduspace10):

Am zis in raspunsul anterior ca injuratul pentru a-si descarca tensiunea nervoasa nu e rau. Daca copilul ala injura ca i s-a blocat calculatorul se elibereaza de nervi, nu inseamna ca injura la fiecare vorba si in discutii obisnuite cu altii. Parintii reactioneaza la fel in ambele cazuri, e normal, pentru ca le e frica ca respectivul copil sa nu isi faca o obisnuinta din asta. Dar, sa fim seriosi, si parintii la randul lor injura. Problema nu e ca injuri cand te enervezi, problema e daca iti faci din asta o obisnuinta si ai mai multe injuraturi in vocabular decat cuvinte normale.