| Maiaaiaia a întrebat:

De ce tubul digestiv la animale carnivore e mai scurt decat la cele erbivore..Va rog mult,ajutati-ma, funda

Răspuns Câştigător
| catinque a răspuns:

Păi să o luăm logic, carnivorele mănâncă numai carne, deci clar dinții sunt mai dezvoltați și așadar mâncarea trebuie să ajungă cât mai repede în stomac pentru a se produce digestia.
Erbivorele mănâncă numai crudități, cea mai mare parte din ele sunt rumegătoare și de aici procesul de rumegare, ce impune clar un tub mai lung digestiv.
Fundiță?