| DiaDiana9 a întrebat:

De ce uni isi pun in bio pe Instagram he/him?
Are ceva legatura cu lgbt, acele persoane sunt din lgbt sau sustin?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si eu am pronumele trecute (she, her) si prin utilizarea lor sustinem lumea sa utilizeze si sa respecte pronumele altora happy
Adica pronumele cu care cineva se identifica si se simte confortabil.
O zi/seara buna! happy

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Nu neapărat. big grin

| elennax a răspuns:

Nu-i neaparat sa faci parte din lgbt ca sa iti pui pronume. Comunitatea lgbt e cea care le-a facut populare, dar toata lumea are.

| emilllyya a răspuns:

Nu necesar. Sunt pronumele pe care acea persoana vrea sa le foloseasca si le mentioneaza pentru a evita posibile situatii stânjenitoare. Nu este obligatoriu ca acea persoana sa faca parte din comunitatea LGBTQA+ sau sa o sustina, insa este complet posibila oricare varianta.

| Sabinanicole006 a răspuns:

Buna! in general multe fete se nasc cu pronumele she/her adica le place ca lumea sa le numeasca ea/ei. Unele fete sunt mai masculine si au alt stil si le place ca lumea sa le numeasca he/him adica el/lui. Se vad ca pe un baiat.La fel si la baiatii carora le place sa se incadreze in fete. Sunt mai multe pronume ca si they/them dar e complicat sa strigi in romana pe cineva ei/lor.They/them sunt pronumele care le are o persoana care se incadreaza si la fete si la baieti ( adica non-binary)