| Mayaaaaaaa14 a întrebat:

De ce unii oameni iau atât de personal orice ai zice? Se supăra din orice.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate au probleme personale sau au depresii, anxietati si sunt necajiti sau irascibili, de aceea nu suporta sa le spui nimic.
Cand vezi ca sunt asa, evita sa mai faci glue cu ei sau sa le mai spui ceva. da-le pace, ca nu stii cu adevarat ce au in suflet sau in viata lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când iau personal, asta începe cu eul.
Când spui - eu-, definești identitatea proprie. Ea este o sumă de relații cu alții. Ești un eu într-un context, alt eu în alt context.
Dacă această identitate este fragilă, simți nevoia să o aperi. Când această apărare este exagerată, orice poate constitui o amenințare. De exemplu, să îți bați joc cu o glumă de dictatorul
Ceaușescu, era considerată un atentat contra orânduirii de stat și pedepsită ca atare.

| peperonies a răspuns:

Ca unii oameni nu sunt ca tine sunt ca ei. poate nu stii tu cum sa pui tonul.

Răspuns utilizator avertizat
| aimullah123 a răspuns:

Iti voi da un raspuns scurt si la obiect: pentru ca sunt slab dezvoltati emotional. Asta e singurul motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Mandeliu a răspuns:

Cred ca nu pui intrebarea cum trebuie. Ar fi mai bine formulata astfel: De ce stau cu astfel de persoane?

Pe bune, sunt unii oameni pe care nu poti sa ii indupleci dupa cum vrei tu si se ataca din tot felul de prostii, si e ok. Adica, suntem cu totii oameni si avem personalitati diferite, iar daca ceva te deranjeaza atat de tare la ei, precum problema pe care ai mentionat-o, nu ai decat sa ii lasi in treaba lor, nu te tine nimeni cu forta.