| pedaladeacceleratie a întrebat:

De ce unii oameni (majoritatea) discrimineaza tiganii? Ce e rau in a fi rrom? Va credeti mai smecheri daca sunteti rasisti?

15 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Nu sunt in stare sa accepte diferentele dintre oameni.Considera ca omenirea trebuie sa se invarta in jurul lor.Cum sunt ei, asa si lumea.

| daii a răspuns:

Majoritatea oamenilor discrimineaza (majoritatea) tiganilor deoarece ne fac de rusine peste tot. Oricum, deja in strainatate roman=rrom.deci nu mai avem ce facewinking.

by daiiwinking

| marrr a răspuns:

Eu ii agreez pe rromi, insa totul pana la o anumita masura.
Am invatat sa ma apar de cand au intrat peste mine in casa si au furatwinking si sincer nu doresc nimanui sa treaca prin aceasta experienta.
Nu sunt rasista, dar stagiul la care au ajuns este superior noua. Ei au voie sa intre in casa omului sa fure, nu? Ii inchide cineva? Nu. Au bani.straight face.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu am prieteni foarte buni care sunt ţigani şi care insistă asupra termenului de ţigan şi detestă porcăria asta cu "rrom".
Cu toate acestea, ţiganii adevăraţi, dedicaţi culturii lor străvechi (deşi nescrisă, ţiganii sunt poporul cu cea mai vastă istorie dintre popoarele ce locuiesc pe la noi - geto daci, daci, secui, saşi şi ţigani) sunt şi ei la rândul lor "rasişti" într-un fel pentru că sunt atât de mulţi reprezentanţi ai etniei ţigăneşti care nu aduc deloc cinste.
Şi românii fac lucruri josnice. O, da! Şi încă câte lucruri josnice fac. Dar ca procent, ţiganii fac mai multe prostii.
Sunt şi ţigani cu care românii se mândresc şi se referă la ei ca la cetăţeni români cum ar fi de pildă Ion Voicu sau Costel Busuioc sau Johnny Răducanu, oameni extrem de valoroşi în muzică şi care erau(sunt ţigani.
Eu când întâlnesc un ţigan nu plec de la premiza că trebuie să fie oribil, scârbos şi nu vreau să-l discriminez dar de cele mai multe ori, din păcate, îmi dau seama c-ar fi trebuit s-o fac.

Sper că ţi-am răspuns de ce.

Abh
| Abh a răspuns:

Stimez tiganii care au o slujba, isi trimit copiii la scoala, nu fac afaceri necurate in detrimentul altora. Din pacate, nu prea am avut ocazia sa vad oameni din aceasta categorie.In schimb, cersetori, hoti, drogati, toti romi, vezi la orice colt de strada.

| Pupily92 a răspuns:

Eu de exemplu nu pot inghiti tiganii din cauza ca ii vad cum vorbesc, stau la cersit inloc sa caute ceva sa lucreze(macar cu ziua la unu si la altu.si daca il iei sa iti sape in gradina sau mai stiu eu ce, ai incredere in el, si el te fura devil ) se cred mai importanti decat noi ceilalti.ieri de exemplu niste rromi au batut la mine in oras o fata de 12 ani si au bagat-o in coma. iau luat cerceii, banii si telefonul. fata se ducea linistita la magazin si nu a vrut sa vorbeasca cu ei si sa le dea bani. straight face sper sa-i inghita puscaria! si oriunde te duci, daca spui ca esti roman, esti considerat TIGAN! as vrea sa se transporte toti tiganii din Romania si toti tiganii romani pe cea mai indepartata insula.acolo sa li se construiasca case, spitale, scoli si sa li se duca mancare cu elicopterul.toate parerile de mai jos (in afara de Klaudyu) au 10+ de la mine. apropo. tu toti tiganii sunt la fel.nu ii poti baga pe toti in aceeasi oala.sunt s rromi curati, de treaba, dar aerele raman valabile.am in clasa 2 colege tiganci.sunt de treaba, curate... n-ai treaba cu ele. dar isi dau niste aere de vedeta... cool si daca le dai un apropo ca sunt tiganci, se supara pe tine.nu recunosc.

| Pupily92 a răspuns:

Http://banateanul.gandul.info/......ei-5764502

aici nu specifica natia huliganilor. dar toti ii stiu.sunt TIGANI!

| just|breathe a răspuns:

Daca si-ar vedea de treaba lor si nu s-ar comporta ca atare, nici eu nu as avea nimic cu ei.

| Alex_7297 a răspuns:

Păi şi de ce să nu-i discriminez atâta timp cât ne fac un renume prost în întreaga lume, şi să nu mai zic că ne fură pe noi.Mergi liniştit pe strada şi dai de un grup de ţigani care te bate până nu mai poţi şi după îţi fură tot, inclusiv hainele de pe tine.

| Alex_7297 a răspuns:

Vă rog frumos ziceţi-le ţigani, nu rromi.De ce să te simţi ofensat când cineva îţi zice ţigan? E ca şi cum ai fi ofensat dacă ţi s-ar zice "mexican", tu fiind mexican.

| Sylx a răspuns:

Nu este vorba de cine e mai smecher decit altul, sunt doar parerile preconcepute ale acelora care asociaza cuvintul rrom/rrom cu infractionalitatea. De ce? Pentru ca sa fim sinceri chiar daca multi nu recunosc, noi romanii retinem mai usor infractiunile comise de rromi decit de romani datorita culorii pielii si da se numeste discriminare! Dar nici reprezentantii etniei rrome nu se omoara prea mult sa ne covinga de un alt mod de a-i privi.

| shishilik a răspuns:

Noi toti avem tendinta de "a baga in aceeasi oala" persoanele asemanatoare. Este foarte adevarat ca unii rromi fura, omoara, sunt diferiti decat noi, restul. Dar la fel de adevarat este ca sunt si romani care fura, omoara, violeaza, si sunt si ei diferiti de restul. Noi discriminam rromii cum si strainii fac diferente intre ei si noi, din aceleasi motive, ca unii din noi fac ce fac si ne pateaza imaginea.
Eu una, am vecini rromi si pot spune ca muncesc mai mult decat unii romani, si ca sunt persoane foarte de treaba.

Mai sunt de parere ca daca discriminam tiganii nu ne credem mai shmecheri, dar ne e frica sa recunoastem ca un rrom poate fi mai bun decat noi, si e mai usor sa ii aruncam injurii in fata, decat sa ii fim prieten.

| gheorghita a răspuns:

Nu ne credem mai smecheri. dar pur si simplu cand ii vezi ti se face sila. cat de smecheri se cred ei si cum ne fac de ras mereu. eu una nu ii suport!

| Limba a răspuns:

Orice ar fi, da orice ar fi : Tiganu tot rrom ramane

| fobie de mate a răspuns:

Fura, violeaza si nu stiu sa se comporte in societate happy. nu ca nu ar fi si romani care o fac, dar de obicei tiganii sunt mai multi ( prea multi ).