| Shimozukushiki a întrebat:

De ceva timp nu știu ce se întâmplă cu mine, adică nu mă mai simt în stare de nimic.
De obicei stau pe calculator și ascult muzică, nu prea ies pe afară (pentru că nu am prieteni și nu am cu cine, iar singur am făcut-o destul timp la 12-13-14 ani (și m-am săturat să ies singur, nu e chiar plăcut, să știți)
Cred că am intrat într-o depresie sau ceva. nu am mai fost de 2 saptămâni la școală (pentru că nu m-am simțit în stare), m-am certat și cu o colegă, parcă aș vrea să renunț la școală și să mă apuc și de fumat... nu știu. Inițial am vrut să mă angajez, (doar m-am interesat) dar nu cred că voi fi în stare să mă țin de program și toate cele, am foarte mare nevoie de bani (iar alor mei mi-e rușine să le cer, am început să mă simt din ce în ce mai obosit (deși nu fac mai nimic), nu mă mai trezesc cum mă trezeam înainte (7-8-9, ci mă trezesc pe la 10-11-12-13)
- Prieteni nu mai am (sau nu cred că am avut vreodată)
- Nu am avut niciodată o prietenă (iubită)
- Lumea mă evită și nu știu de ce (nu știu ce să fac)
- Cu ai mei....nu există zi în care să nu mă cert
- Mama nu mai are un loc de muncă de aproape 9 ani, iar tata muncește de nebun de dimineața până seara și se enervează că nu ne ajung banii (app suntem 4)
- a fost la un moment dat o perioadă în care luam câte 15-20 de pastile pe zi
- Cu viitorul meu nu am habar ce să fac (Nu am hobby-uri sau chestii care să îmi placă, ori să mă atragă, la mine toate chestiile mi se par nici interesante, nici plictisitoare, undeva la mijloc.
- Mai nou am și probleme cu inima, mă doare la temperaturi sub 15 grade (am fost la medic de 3 ori, am făcut și electrocardiogramă și mi-a spus că nu am nimic, deșii de fiecare dată când am ajuns la medic, nu mă mai durea)
- Iar de 2 zile nu am mai mâncat nimic pentru că nici poftă de mâncare nu mai am (și am slăbit și 4 kg, fără să vreau, deșii voiam să mă îngraș)

(Să nu vă aud cu,, du-te la doctor pentru că la doctor trebuie să stai cel puțin o saptămâna ca să ajungi la el, deh, trăim în România)
La psihologi am fost cred că la vreo 5 (și cred că și la un psihiatru)
(Iar cu ai mei nu vorbesc, fie că nu au chef/timp de mine, fie mă iau la mișto)
Nu-mi spune-ți chestii de genul: Du-te și tu pe afară/mai ieși din casă/Vorbește cu ai tăi/Du-te la psiholog/
Mulțumesc că ați citit atât!
Ce aș putea să fac?
Rog seriozitate!

3 răspunsuri:
| petitconseil a răspuns:

Gandeste-te ca tu esti singurul care poti sa te ajuti. Daca tu nu ai grija de tine sa iti faci viata buna si frumoasa, nimeni nu are.Parintii tai au si ei necazurile lor, trebuie sa ii intelegi si pe ei.Esti tanar, ai viata inainte, esti liber sa iti faci viata frumoasa, asta depinde doar de tine ce viitor vrei sa ai.Nu ai prieteni pentru ca nu-ti doresti prieteni,asta e raspunsul, sunt sigura. Poti merge undeva intr-un loc frumos, chiar si intr-un mall sa te plimbi, sa stai pe o banca si sa privesti lumea din jur, sa vezi cum se bucura de viata.Nu e greu deloc sa schimbi toate astea la tine, trebuie doar sa doresti tu schimbarea asta.Viata e frumoasa,trebuie doar sa iti doresti tu sa fii bine, sanatos, optimist, fiecare avem problemele noastre, dar depinde de noi cum stim sa trecem peste ele.Mult curaj si mult succes,si sa auzim de bine! Fii puternic,rabdator,nu mai baga in seama toate neajunsurile, ai grija de tine pentru ca asa trebuie, toti trecem prin stari mai mult sau mai putin placute dar trebuie sa le depasim, nu trebuie sa ne lasam intimidati, doborati sau cazuti la pamant.Fii puternic si depaseste perioada asta, si incearca sa fii alaturi de parintii tai, sa le fii sprijin, se vor bucura sa vada ca esti aproape de ei si ca au un ajutor de nadejde.Succes!

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Bea un pahar de lichior si dupa culca-te.

| Cristina_Maria_1998 a răspuns:

Incearca sa intelegi de ce te ocolesc cei cu care vrei sa comunici. Vezi, poate este ceva gresit cu actiunile tale facute in preajma celorlalti, sau poate ei nu te considera destul de interesant( mai sunt si asemenea entitati care se cred buricul pamantului, iti spun din experienta, iar in cazul asta, intoarce baiatul meu spatele si lasa i asa cum sunt, ca daca sunt batuti in cap cu leuca asa vor ramane toata viata). Daca vezi ca cei de langa tine, oricat ai incerca tu sa comunici sa razi si sa glumesti, nu te baga in seama deloc, atunci pleaca tu de langa ei, inseamna ca nu sunt persoanele potrivite pentru tine. Nu trebuie sa disperi deja, asteapta momentul potrivit si ai sa gasesti cercul tau de persoane, crede-ma, iti spun din inima. La fel am fost si eu, de ma tratau mai rau ca pe presul lu bunica. Chiar daca vor fi putin, dar aceia care sunt si cu care te vei intelege frateste sunt aceia pe care ii cauti tu, sa nu ii lasi sa iti scape, ca iti vor fi buni tovarasi. Iar scoala, de ce vrei sa te lasi? Nu vorbeste nimeni cu tine? Nu ai note bune? Asta nu e ceva care sa te dea indarat. Nu vorbesc cu tine, bine, lasa -i in istetimea lor. Tu gandeste asa in sinea ta ca ai o viata in fata, cu lucruri pe care inca nu le ai descoperit si nu le ai vazut, nu stii daca iti plac sau nu. De ce zici ca nu ti ai gasit nici un job? Ai trait tu atat de mult incat sa nu fii vazut nimic? Nu trebuie sa opresti ciclul vietii tale din a decurge bine pentru ceea ce zic ceilalti. Nu uita ca ei spun doar vorbe dar poate nu fac nici cat negru sub unghie, iar tu poate ca taci dar in solidarietatea ta ai putea pune mii de idei ( ca nu cred eu ca nu ai idei in minte, ce ai vrea sa faci sa spui etc) in practica. Continua studiul fratele meu, ca pana la urma ceva tot gasesti. Trebuie sa fie ceva ce iti place, sunt sigura. Acolo in mintea ta zace ceva cat de minuscul, care asteapta sa fie lasat in voia sa. Tu nu opri acea idee din a creste doar ca lumea nu te baga in seama. Cele mai mari minti ale Romaniei din trecut au fost vazute cu ochi rai, si uite ca acum lumea vorbeste de ei in manuale. De fumat nu iti pot zice nimic, asta este o alegere a ta, iti spun doar ca nu este un lucru bun. Daca vrei sa te descarci in loc sa tragi in gol dintr-un bat cu fum ia o hartie si un pix si scrie ce ai vrea tu sa schimbi in viata ta si in lume, chiar daca-i rau chiar daca-i bine, este hartia ta nimeni nu o vede. Lasa lumea, tu fa ceea ce crezi tu ca ti se potriveste atunci cand esti singur, si la sfarsit o sa vezi ca se schimba totul.