| Etro a întrebat:

De la căți ani ar fi recomandat să ai un iubit?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic 15-16 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 18 ani, cand ai timp destul sa faci ce vrei si esti destul de matura sa intelegi ce se intampla intre 2 oameni de sexe diferite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la grădiniță grupa mare.
Cu o mână pe fundiță
Și cu una pe oliță.
Jur să fac o treabă mare,
Pentru clasa muncitoare.

| anonimg a răspuns:

La vârsta când amândoi sunt pregătiți pentru căsătorie.
Dumnezeu dorește să ne scuteasca de suferință.
O relație fără scopul căsătoriei este o investiție de timp, sentimente și bani, fără garanția că ne vom și bucura de investiția pe care am făcut-o.
Adolescenții trebuiesc educați ca ei să știe că orice despărțire le va afecta capacitatea inimii de a mai iubi. Și când vor ajunge la a 3-a sau a 4-a relație, vor descoperi că nu vor mai putea iubi. Ei vor fi împreună, poate că se vor și căsători, dar nu vor mai avea sentimente unul pentru celălalt. Relația lor va fi rece, chiar dacă nu se despart. Va fi o căsnicie fără viață; la fel ca la Polul Nord, unde rareori te bucuri de o floare. O să vor să se iubească dar nu vor mai putea. Pentru că toate sentimentele lor, toată dragostea lor, și toată puterea lor au fost risipite în adolescență. Acum n-au ce să mai dezvolte.
Oamenii se pot îndrăgosti de oricine; chiar și de către cele mai dizgrațioase caractere. Dar trebuie ca dragostea să fie rațională și să nu ne facem prietenii apropiate cu persoane de sex opus mai înainte de vreme, adică mai înainte de căsătorie.
Lucrurile trebuie să fie de genul: Eu investesc in relația aceasta și nu vreau ca să pierd investiția. Am nevoie de asigurare și să știu ca nu se va pierde. Iar asigurarea unei relații stă în căsătorie.
Îți recomand cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/cautare?s=iube%C8%99te+inteligent

| Andreeush a răspuns:

După 17 ani.

| LPCTSTR a răspuns:

"Recomandat" nu este in niciun caz, nu este ca si cum ar zice presedintele "fetele vor avea iubit de la 18 ani".
Este o chestie de instinct, tu ar trebui sa te intrebi daca esti sigura pe tine si capabila sa intretii o relatie si eventual sa continui.
Dar nu, la 14 sau 16 ani este cringe chestia cu iubirea, plus ca atunci multi ar trebui sa fie constienti de alte aspecte.

| CleanHeart a răspuns:

Atunci cand suntem cat de cat copti ca sa stim ce fel de persoana alegem.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

16-17 ani

| PașaHassano a răspuns:

Cand ai statut social si bani

| DariusNM a răspuns:

15+