| andrada a întrebat:

De la ce varsta ati inceput sa fumati? Intreb asa de curiozitate si fara "dc? nu sti la ce varsta sa te apuci?"

Răspuns Câştigător
| Analy a răspuns:

Eu una nu fumez si nu am de gand sa fumez niciodata deoarece nu merita sa dai atatia bani pe ceva care doar te imbolnaveste!
Efectele fumatului sunt din ce in ce mai cunoscute la nivel public, de catre toate varstele, prin media, campanii si tot felul de mijloace de informare. Fumatul ingalbeneste dintii, degetele, pielea devine pergamentoasa, apare tusea, sanse tot mai mari de aparitie a catorva tipuri de cancer, face rau si altora, care fumeaza pasiv in jurul fumatorului activ, da dependenta... motivele sunt numeroase. Cu sau fara aceste informatii, totusi o multime de oameni incep sa fumeze. Prin urmare, motivele pentru care incepem sa fumam sunt mai puternice? Dar care sunt de fapt aceste motive? Sa vedem care ar fi cateva dintre ele.

Sfaturile sau presiunile celor din jur

Acesta este probabil cel mai intalnit motiv invocat de fumatori. Cea mai mare parte a acestora incep sa consume tutun inca din adolescenta. Rareori, insa, acestia se gandesc la dependenta pe care o cauzeaza tutunul si niciunul nu crede cu adevarat ca va deveni dependent de nicotina. Fie ca li se ofera o tigara, fie ca se simt oarecum fortati de prieteni sau cercul lor social, foarte multi oameni incearca. Si iata cum apare inca un fumator, pentru ca de substantele care confera dependenta se scapa greu - si doar cu foarte multa vointa.

Ofera o imagine sofisticata

Si publicitatea, si cei din jur ne lasa adesea impresia ca fumatorii sunt persoane stilate, elegante, sociale, mature. Pare mult mai usor sa socializezi, ca fumator. In mod deosebit persoanele care nu prea au incredere in fortele proprii tind sa creada ca tigarile vor rezolva ca prin magie problemele de interactiune cu semenii lor. Si, in mod ironic, nu e neaparat asa. Desi exista inca aceasta conceptie, ca fumatul te face, sa zicem, interesant, totusi campaniile anti-fumat ar trebui sa ridice un semn de intrebare, chiar si in aceasta privinta.

Exemplul altor persoane

Daca parintii, fratii mai mari sau idolii unor adolescenti fumeaza, exista sanse foarte mari ca si acestia sa preia acelasi obicei, fie ca li se spune s-o faca sau nu. Copiii si adolescentii au nevoie de modele, au nevoie sa semene cu oameni care le plac, pe care ii admira.

Din sfidare

In adolescenta, aveam o prietena al carei tata tinea foarte mult ca fiica lui sa nu fumeze. Prietena aceasta, fire mai rebela, a inceput sa fumeze mai mult din cauza acestui filon de rebeliune - pur si simplu pentru a-si dovedi independenta, propria vointa. Este, ce e drept, o atitudine destul de infantila - si totusi comuna printre adolescenti. Prin urmare, parintii ar trebui sa-si aminteasca faptul ca, desi argumentatia si repetitia sunt bune, de la o anumita limita ele devin sacaitoare, iar ei, pisalogi. Este bine sa nu uite ca adolescentii sunt neexperimentati, dar nu neaparat uita totul imediat. Ci, poate, dimpotriva.

Din curiozitate

Si stimulata de altii, dar adesea si singura poti incepe sa fumezi... cu atat mai mult cand tigarile sunt atat de la indemana. Curiozitatea umana este destul de mare si, daca nu esti convinsa de pericolele pe care le prezinta fumatul, este mai mult decat usor sa te lasi tentata de o tigara... de un fum. de inca unul. si asa mai departe, pana ajungi la un pachet pe zi. Atentie insa: curiozitatea se plateste. la propriu. Tigarile nu fac gaura numai in plamani, ci si in buget. Sunt din ce in ce mai scumpe. In consecinta, fumatul este un viciu extrem de costisitor.

9 răspunsuri:
| miranda a răspuns:

Buna!
Eu prima data am fumat la 15 ani. Toti prietenii mei fumau si am zis sa incerc si eu. Dar nu o mai fac; daca merg uneori la o pertrecere sau in club, imi mai aprind si eu una de fantezie dar in rest nu. La o fata nici nu ii sta bine sa fumeze. Si din ce fumezi mai mult, o sa te obisnuiesti si nu te mai poti lasa.
Te sfatuiesc sa nu te apuci!
Pa :*

| GumzZz a răspuns:

Nu cred ca exista o varsta dar eu iti recomand de la 16-17 ani in sus. bine ca acum incep unii si mai devreme dar nu e binestraight face

| SuperNovaaaaa a răspuns:

Nu fumez si bine fachappy

| FlyingSoul a răspuns:

Au acu vreo luna am tras ceva fumuri si nu am de gand sa continui ca ma gandeam sa scriu ceva asemanator cu ce a scris Maria da nu mai incapebig grin

| NewHubbaBubba a răspuns:

Eu de la 13, dar am vrut doar sa incerc sa vad cum este deoarece toti prieteni mei incercasera. Poti sa incerci acum sa vezi daca iti place fiindca este posibil daca nu incerci acum sa devi dependenta cand vei fi mai mare.
Oricum este o prostie, dupa mine este o fita:X nu te ajuta cu nimic si iti mananca si baniilaughing

| croncH a răspuns:

Primu fum l-am tras la 5 ani (mi-a dat bunamea', parinti nu fumeaza)
dar serios fumes de la 11-12.cam asa.
AA si cand mau prins parinti la 12 ani (miroseam a fumlaughing) nu mau lasat pe net 2 luni=]]]

| Whitewolf a răspuns:

Pai uite asa a fost:era o seara de iarna destul de calduta si eram cu prietenii afara si imi vine mie o idee tampita incap si le zi:hai ma invatati-ma si p mine sa fumez
si neam adunat in cerc 8 prieteni si am inceput sa postim vreo 4 tigari toate tari ca draq.ce pot sa zic le-am balit p toate da a fost destul de tare
acum sa zic senzatia:avand in vedere ca eu sunt la liceu militar m-am gandit ca sunt prea stresat ca sa nu incerc si eu macar o datta sa fumez sa vad cum e si cand am incercat parca am uitat de tot de scoala de instructie de toate grijile si am picat intr-o ameteala puternica.
cer e ca mi-a placut si urmatoarea zi am facut prostia fatala:mi-am luat primul meu pachet de tigari(ca doar nu puteam sa nu fiu si eu smecher ca si colegii)
si ce a inceput de la o prostie de experienta a degenerat intr-o dependenta nasoala avand in vedere ca am doar 16 ani si funmezi de vreo 9 luni pot sa zic ca m-am chinuit sa ma las da n-am reusit decat sa le mai reduc din intensitate pentru ca inainte fumam dunhill negru cares foarte tari si acum fumez kent nanotek slim care sunt mult mai usoare si mai putin nocive

Sfatul:sa nu te apuci de fumat ca nu e bine si sanatos si in zilele noastre exista mai multi fumatori decat nefumatori asa ca e mult mai misto sa nu fumezi
draga andrada scuze daca team plictisit cu povestea mea si sper ca ai inteles ceva din asta
papa si stai departe de tigari

| hendrix91 a răspuns:

La 15 ani in spatele scolii cu colegii, acum dupa 5 ani e cam greu pentru mine sa ma mai las, am reusit doar sa le raresc dar de lasat nu stiu daca o sa reusesc. Sfatul meu...STAI DEPARTE DE TIGARI.

| alessiailies a răspuns:

Eu am 12 ani si am inceput de la 11