| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta este indicat sa porti sutien?

54 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu am 13 ani si nu port mereu... port la scoala din cauza baietilor si cand se vede naspa la o bluza.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu este o varsta anume pentru a purta sutien, fiecare poarta cand considera ca e necesar.

| Andreeagen a răspuns:

Nu ex varsta. dar daca porti in timp o sa ti se lase sanii... daca vrei o forma frumoasa la sani poti purta lejer si o bustiera da daca ai un decolteu mai sexy categorik sutien

| Encore a răspuns:

Cand ai sani blushing

| emima a răspuns:

De la ce varsta crezi tu cati trebuie eu abia am inceput sa port si am 17 ani dar cel mai indicat este sa nu iti strici sanii cu sutyen de la o varsta asa de frageda

| Crisu_8081 a răspuns:

Eu de la 13 ani port. Daca te incomodeaza sau ai impresia ca se vad aiurea intr-o bluza...sau ceva de genul... poti purta linistita. Unii specialisti spun ca este indicat sa porti sutien, mai ales la orele de sport.

| alle_1861 a răspuns:

La inceput este indicat sa porti bustiera( asa stiam eu) si cand incep sa-ti creasca mai mult, sutien. Nu tine de varsta.

| Babushka a răspuns:

Nu exista nici o varsta anume depinde de corpul tau cat de repede ti se dezolta sanii. Sutienul normal este purtat pentru sustinerea sanilor, dar si pentru a arata ce nu ai adica mai sunt unele fete care poarta sutiene push-up doar pentru a lea face sanii mai mari o mare tampenie parerea meastraight face nu stiu daca si a voastra...

| lara7 a răspuns:

Buna...AM 12 ani jumate si nu port sutien...si nici nu am de gand pana nu voi mai creste...in maiou ma simt cel mai bine... dar cand este foarte cald port bustiera...la bustiera nu este nici o indicatie deoarece este exact ca si maieoul dar nu este intereaga, lunga, daca intelegi ce vreau sa zic... oriqm daca u simti nevoia... poarta, ce pot sa zic?

| DeeDee_1261 a răspuns:

Pai nu este o anumita varsta in care poti purta sutien.Depinde de la ce varsta ai ce sa pui in el.hee hee

| GreenSky a răspuns:

Eu am 15 ani si nu port...
Ma simt mai bine asa... pun accentul pe naturalete si plus ca nu vreau sa-mi slabesc muschii pieptului de la varsta asta.

| BiscuiteCuCrema a răspuns (pentru GreenSky):

"Pun accentul pe naturalete", da parca cine stie ce falsa esti daca porti sutien...
la 15 ani, e grav daca NU porti, esti deja la liceu! Eu la 9 ani am inceput cu bustiera, dintotdeauna am fost mai dezvoltata decat colegele mele, acum la 12 ani eu port sutien 75C si ele abia au inceput cu bustiera, si stiu ca o sa mi lase la 40 ani, dar din cauza ca sunt mari, ies in evidenta, si nu pot fi chiar tepeni, si ma simt cu privirile atintite asupra mea, iar la sport an fost odata fara sutien, la inceput, si am crezut ca mor de durere la alergari si sarituri. Nefiind sustinuti, sanii se agita cum vor ei, si trag de pielea de pe piept, provocandu-ti dureri aproape imposibil de suportat.
Sutien abia la 12 am inceput, dar ma simt mai in control, nu imi ies sfarcurile prin bluza, sanii sunt sustinuti si totul e ok.
Dar un sfat tot as vrea sa iti dau : mama mi;-a dat si mi-am dat seana ca are dreptate : la varsta noastra, adica pana intram la liceu, eu asa zic, sa nu ne luam sutiene care agreseaza pieptul, adica cu mult push-up sau burete, pentru ca acelea sunt cele mai nesanatoase. Iar mama mi-a zis ca nici nu are rost in cazul meu, fiindca " tu ai deja material destul", si daca mi-as lua unul cu mult burete, as deveni chiar vulgara, cu pieptul prea proeminent, purtand deja cupa C.
Sper ca te-am ajutat! Pupici

| GreenSky a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Data viitoare cand raspunzi la o intrebare uita-te si la data! Multumesc!
Si nu ma intereseaza parerea mamei tale, daca am avut nevoie de sfaturi am consultat un medic!
Faci parte din categoria femeilor cu cupa C si trebuie sa intelegi asta, fapt ce presupune alte reguli de purtare a sutienului pentru ca altfel vor fi repercusiuni!
Numai bine!

| BiscuiteCuCrema a răspuns (pentru GreenSky):

Doamne straight face ce fel faci cand iti da cineva raspuns la o intrebare

| GreenSky a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Macar eu ma exprim bine romaneste!

| BiscuiteCuCrema a răspuns (pentru GreenSky):

Unde am gresit, desteapto?

| Ciprian271 a răspuns:

13-14 in colo

| deluxe a răspuns:

Sutienul nu este indicat la nici o varsta, deoarece cele care au sarme pot produce mastoze chistce ale sanului, materialele sintetice produc iritatii si alergii ale sanului. Ti-as recomanda sa porti sutiene din bumbac, lejere, sa nu produca traume asupra sanilor.

| .LoLo. a răspuns:

Eu am 13 ani si nu port... ce sa zic, nu duc lipsa, insa sutienul nu lasa muschii sa se dezvolte, iar sanii se vor lasa in timp. acum depinde de tine!:-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.

De la ce varsta vrei tuwinking

Eu am inceput sa port de la 11 ani pentru o forma mai frumoasa a sanilor.

Bybye si bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cati ai nevoie.parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eoh am 13 ani sh port dar nu cu burete e un sutie mai k oo bustiera...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca u oricine ai fi poti porta sutien cand u vei lua decizia asta am 11 ani jum nu port sutien dar am decis cu mama ca voi merge sa-mi cumpar pustiera... inca un sfat consulta-ti mamica:*:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pff...Sunt foarte confuza...Eu am 13ani si port pentru ca asa ma simt mai bine. Dar ma ingrijorez... Daca in timp nu voi mai avea o forma faina a sanilor?!:O:-s...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am inceput de la 13 ani sa fiu sincera la sport si cand alerg am nevoie de sutien pentru ca daca nul am cand alerg incep sa ma doara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 12 ani si inca nu port sutien desi imi sunt marisori insa asa de bine imi sta cu bustiera dar si cu sutien deci poti purta daca itit place, normal baietiilor le plac fetele mai siliconate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de pe la vreo 12 ani cred:X:si eu am 13 ani si port de la 12 :X:X:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 12ani si as vrea sa port si eu sutien caci am sanii destul de mari. dar mama nu ma lasa sa port nici bustiera.ca zice ca nu o sa imi mai creasca sanii si sa-i las sa se dezvolte ...eu port bustiera doar la scoala fara sa stie maicamea si am unele colege care poarta sutien...si au sanii mai mici ca ai mei...nu stiu ce sa fac...cum s-o conving pe mama sa ma lase?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as vrea sa port pentru ca am 12 ani si am sanii maricei dr mi-e frica sa nu rada colegele de mine ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, este indicat cand ai sani. Dar majoritatea fetelor de la 12 ani. Orice fata arata mai sexy daca i se vede sutienul prin bluza. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 13 ani si oleaca.La varsta mea, mi se spune ca am sanii prea mari.Acuma naa! Mie nu prea mi se pare! In fine! nu asta conteaza! Port sutien din vara trecuta pentru ca mi se parea aiurea sa porti un tricou si sa...blushingIntelegeti voi. Dar acum nu stiu ce sa fac.Sunt pareri si pareri.Eu cand sunt acasa port bustiera dar cand ma duc undeva imi iau sutien.Pentru ca asa ma simt mai bine.Nu ca as vrea sa ascund ceva sau mai stiu ce.Am colege care poarta dar si colege care nu.Eu fara nu pot.Acum ma cam ingrijorez. Daca in timp voi pierde forma sanilor?! Dar ce sa fac daca fara sutien nu pot?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 15 ani si port sutien de la 11 anihappy! Dar e mai bine sa pori bustiera! Mie imi pare rau acum ca, am purtat sutien de mica sad! dar asta e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut eu am12 ani si port doar p acasa si nu prea mult la scoala dar imi place si e comod asa ca e bine sal ncercati ca va face sanii mai frumosi e sper ca atrai ai multi baieti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu consider ca nu ţine de vârstă, este indicat sa îl porti de când ai ce pune in el.