| GAndreeaG a întrebat:

De la o vreme nu ma mai pot intelege deloc cu parintii, cand eram mai mica totul era cat de cat ok dar acum e groaznic.Intodeauna ma jignesc si vorbesc urat cu mine si am început sa ma simt prost, sunt mai mereu trista.Cred ca numai ei au dreptate și mi-l da drept exemplu pe fratele mai mare (care face doar probleme, are 21 de ani) și nu ma înțeleg deloc cu el,eu l-am iertat mai mereu dar de fiecare data vorbea și se comporta mai urat, asa că am încetat sa mai vb cu el și sa îl ignor (vorbește urat cu mine și de fata cu părinți dar lor nu le pasa) orice as face ei incep sa urle la mine și orice se întâmplă eu sunt mereu vinovata chiar dacă nu am făcut nimic.Nu ii mai pot suporta, imi spun mereu ca sunt aroganta, nesimțită... si ca nu sunt bună de nimic chiar dacă eu îi ajut mereu la treaba fără sa le cer nimic, frate-miu mereu le cerea bani.Nu imi place sa le arat ca pe mine chiar ma afecteaza când ma înjura sau când îmi spun lucruri urate, nu imi place sa plang in fata lor, dar câteodată nu-mi pot controla emoțiile... Intr-un fel sau altul din tot ce imi zic ei dau de inteles ca vor sa scape de mine.In familia mea sunt chiar in plus.Si in loc sa le pese de ce le zic, imi vorbesc la misto. Tipa la mine intruna si orice as face nu e bine si dupa ceea se intreaba de ce nu stau si cu ei. Cateodata chiar nu inteleg ce fac rau, sunt linistita,, nu deranjez pe nimeni, am bun simt, stiu sa ma comport, sunt la un liceu destul de bun și am note destul de bunicele (nu am avut media generala mai mica de 8). Știu ca cei mai simpatizanți in familie e frate-miu și sor-mea(sor-mea ca este mai mica și frate-miu ca e băiat).De o vreme ma tot gandesc să ma duc la bunica sa stau, dar nu știu cum să-i spun (problema e ca sunt foarte timida dar cred ca ea m-ar înțelege și ma cunoaște cel mai bine pentru ca stateam mai tot timpul cu ea când eram mica).Ar mai fi de spus multe, mult prea multe. Ce pot face?
PS:am 17 ani

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu bunica si daca aceasta vrea sa te primeasca sa vorbeasca ea cu parintii, poate motiva ca are nevoie de ajutor, daca sta singura.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!