| vladutz_8053 a întrebat:

De mult timp ma chinuie un gand la care nu gasesc raspuns. Daca am lua o racheta si am zbura cu ea in sus mult mult mult de tot 60-70 de ani si sa avem suficient combustibil. unde ajungem?thinking

Răspuns Câştigător
| Anon62 a răspuns:

Intrebare de 'a fi sau a nu fi?' xD
Acum conteaza ce motor ar avea racheta... daca mergem pe norme 'moderne', cu un motor de racheta din zilele de azi am ajunge probabil undeva aproape de Jupiter. Cu un motor care ar ajunge la aprooape viteza luminii, probabil am ajunge undeva in mijlocul spatiului. 60 de ani lumina ar fi foarte putini fata de cei 100000 de ani lumina pe care i-ar avea in diametru galaxia noastra.

4 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

Avand in vedere ca spatiul este infinit, nu ajungi prea departe laughing

| Derye a răspuns:

Anon62@ Spatiul e presupus infinit, iar logic ar trebui sa fie infinit.

Probabil ai ajunge in mijlocul neantului, sau aproape de vreo planeta din sist. solar.
Daca mergi cu c(=300, 000 km/s) probabil vei ajunge in alta galaxie, sau idk, poate ramai tot in galaxia asta.

| Șâret a răspuns:

In neant.Nu se pot stabili limite clare.Si pe mine m-a preocupat intrebarea asta, dar oamenii de stiinta nu vor putea sa-i raspunda prea curand.Nu ajungi nicaieri, te tot duci.

| Alberto_3830 a răspuns:

Maine ma urc la bord.
Vor afla nepotii tai unde voi ajunge.