| biancamaria1998 a întrebat:

De obicei nu ma intereseaza părerea celorlalți legată de mine însă am observat ca lumea ma compara eu fiind micuța de înălțime și slăbuță, având anemie îmi este greu sa ma îngraș iar ceilalți fac mișto de mine ca am sânii mici și fundul mic și spun ca alte fete de vârsta mea au ditamai sânii și ditamai fundul iar eu sunt plata, scândura. Eu sunt și o persoana foarte sensibilă din punct de vedere emoțional și când o persoana sau mai multe fac mișto de mine din cauza aspectului fizic încep sa ma gândesc la faptul ca ar trebui sa ma apuc de sala, sa lucrez la fesieri pentru a fi pe placul lor. Nu inteleg de ce lumea, și mai ales adolescenții din ziua de azi sunt atât de rai, știu doar sa judece persoanele și sa facă mișto de ele. Eu nu sunt ca ceilalți, sa judec o persoana după aspectul fizic sau pentru alte lucruri. Și multe persoane își fac păreri proaste despre mine doar din auzite. Cum am zis, nu prea ascult de părerile celorlalți dar și când o fac, pun foarte mult la suflet și lucrul asta ma afectează crezând ca este ceva greșit la mine. Am vorbit și cu părinții mei și am luat decizia de a ma detașa complet de adolescenții din ziua de azi care știu doar sa critice, sa jignească și sa facă mișto, doar pentru a-mi fi mie mai bine. Am avut prieteni care au profitat de mine, ma căutau doar când aveau nevoie de bani și eu ii consideram prietenii mei. Persoane care pe la spate ma vorbeau și scoteau numai vorbe urate despre mine iar in fata se comportau frumos cu mine. Am renunțat și la a mai iesi afara, de a sta in casa și a învață din greu pentru a intra la facultatea pe care mi-o doresc. Mulți adolescenți la vârsta mea își trăiesc viața, se distrează, umbla creanga de dimineața pana seara însă eu nu sunt asa, eu vreau sa învăț pentru a ajunge cineva in viața, pentru a avea un job ul pe care mi-l doresc iar ei ma considera o ratata pentru treaba asta. Cel mai rău ma doare când îmi aduc familia in discuție. Familia mea este una cinstita care mi-au dat o educație frumoasa, care m-a învățat sa nu judec pe nimeni fiindcă singura persoana care poate judeca este numai Dumnezeu. Ei mi-au oferit cei 7 ani de acasa, ceea ce mulți adolescenți nu au, am învățat sa fiu respectuoasa, am primit o educație frumoasa din partea lor și bunele maniere. Nu îmi doresc sa fiu a dracu și sa le comentez la toți dar nici sa fiu fraiera și luată peste picior de toți

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu ești singura care trece sau a trecut prin una ca asta.
Important este să conștientizezi faptul că nu ești tu de vină pentru criticile care ti se aruncă.
Gândeste-te doar la faptul că majoritatea dintre noi avem defecte. Femeile sau chiar si barbatii 100% din punct de vedere fizic sunt păsări rare.
Dacă este așa, la fel ai putea și tu să completezi cu adăugiri răutăcioase la adresa altora. De altfel, nu este greu să găsești nod în papură, trebuie doar să vrei
Este mult mai usor să faci rău și putin mai greu să faci un bine.
La rândul meu am defecte, chiar și complexe, adică lucruri care m-au deranjat ceva mai mult legate de aspectul meu fizic. Aspecte care in prezent nu mă deranjează, dar din cauza cărora am suferit în decursul timpului.
Și ce crezi? Am dat de persoane care mă făceau să mă simt prost din prisma acestora.
Personal, nu am criticat pe nimeni din punct de vedere al felului în care arată. Ceva ce ține de structura acelei persoane: că este prea slabă sau dimpotrivă are kg în plus.
Mai trebuie să stii și faptul că oamenii pot fi și invidioși.
Cu toate că nu m-am considerat vreodată ca fiind fără de cusur, am fost și invidiată. Ulterior mi-am dat seama că de fapt acesta a fost motivul pentru care persoanele se comportau nepotrivit.
Din experiența mea, nu mai acord importanța unor asemenea caractere. La fel ar putea să îsi analizeze propriul corp.
Nu vei ajunge nicaieri daca te opresti la fiecare caine care latra. Lasă-i să latre în continuare, tu vezi-ti de drumul tău.
Este corect ce-ai făcut, si anume faptul că ai eliminat persoanele toxice din viata ta. Ele nu te merită, dar nu te stresa căci nu toata lumea este pentru toată lumea.
Vei găsi si persoane de bună credință cu care să poți interactiona.

| Dana2103 a răspuns:

Tu ai anemie pentru ca nu mananci sau ai alte probleme de sanatate

| Cqarina a răspuns:

Sunt intr-o situație foarte asemănătoare, e mai bine sa te concentrezi pe invatat da o data la ceva timp eu mai ies afara cu prietenii și dacă îmi spun ceva schimb subiectul rapid sau le răspund la fel, am inteles ca e singura soluție... pot sa spun ca persoanele din jurul meu m-au schimbat negativ și după ce mult timp fac asta e mai greu sa iti revii, sper sa iti regăsești calea

| alexiiatdr a răspuns:

In primul rând, nu e nimic in neregula cu tine, ci cu cei care te critica și te judeca. In al doilea rând, e bine ca vrei sate axezi pe invatat, dar nu ar trebui sa te izolezi. Ar trebui sa petreci timpul cu cei de vârsta ta, dar dacă esti a XII-a oricum o sa mergi la facultate unde o sa fie oameni mai educați care o sa te accepte pentru cine esti. In rest, nu pune la suflet ce zic ceilalți și arată-le ca esti mai mult decât sunt ei. Sper sa fi bine, dacă vrei sa vorbești cu cineva, da-mi mesajhappy